Má zaměstnankyně měsíc doma pečuje o tatínka ve IV. stupni závislosti, pak začne péče o maminku. Co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 28. června 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mám v ordinaci zdravotní sestru na plný úvazek na smlouvu na dobu neurčitou. Nyní se však velmi zhoršil zdravotní stav jejího otce IV st.závislosti a maminka má I.st. závislosti a sestřička se stala pečující osobou. Již měsíc nechodí do práce a dle jejích slov : "nebude.li pak tatínek,bude potřebovat pomoc maminka". Vzhledem k mému zdravotnímu stavu nemohu dlouhodobě suplovat lékaře i sestru. Musím do ordinace přijmout někoho dalšího. Sestřička nechce rozvázat pracovní poměr dohodou.Mám ještě nějaké další možnosti?
zaměstnavatel
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní doktorko,

pracuje pro Vás v ordinaci na plný úvazek na dobu neurčitou zdravotní sestra a již měsíc nechodí do práce z důvodu péče o oba rodiče, zejména o svého otce (s příspěvkem na péči ve 4. stupni). Sestřička ani Vy si navíc nejste vůbec jisté, kdy se vrátí do práce. Vy si však nemůžete dovolit dlouhodobě fungovat bez zdravotní sestry a potřebujete přijmout jinou. Ptáte se, co s tím, jaké jsou možnosti kromě dohody, na kterou nechce sestřička přistoupit.

Podle zákoníku práce (§ 191) je zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci, pokud se jedná o důležitou osobní překážku na straně zaměstnance. Ošetřování člena domácnosti touto překážkou je.

Nevím, zda sestřička v uplynulém měsíci využila podpůrčí dobu ošetřovného 9 dní a jestli Vás následně požádala o volno pro překážku v práci. To by byl obvyklý postup.

Vy nemůžete pracovní smlouvu ukončit, pokud péče o závislou osobu na pomoci jiné osoby nadále trvá a zaměstnankyně Vám prokáže, že je touto pečující osobou.

Navrhuji, pokud Vám sestřička neprokázala výše uvedenou péči, vyzvat ji k nástupu do zaměstnání, případně ať Vám dodatečně prokáže celodenní péči o tátu. Pokud splní svoji povinnost, nezbývá Vám, než jí nechat ve stavu a přijmout novou sestřičku na dobu určitou. Abyste nemusela prodlužovat smlouvu na dobu určitou u nové sestry, můžete do ní doplnit limit této doby určité, která bude trvat: „do doby návratu sestřičky, která čerpá volno na péči“.

Pokud byste potřebovala více informací, využijte právní poradenství JUDr. Rii Dolákové v Centru sociálních služeb Praha.

Zdravím Vás.

Oldřich Hanibal