Má smysl jezdit na ozařování, když chemoterapie nezabrala a nádor stále roste?

Odpověď na dotaz ze dne 23. srpna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mám rakovinu plic a chemoterapie nezabrali co dal mám jet na ozařování má to vůbec cenu když mi nádor roste? Děkuji
Dóra

Dobrý den Dóro,

popravdě není lehké odpovědět, zda má ozařování cenu, když chemoterapie nádor nevyléčila. Je zapotřebí se zamyslet nad tím, co má v tuto chvíli pro Vás samotnou cenu. Co je pro Vás důležité v situaci, kdy Vám na život sáhla nevyléčitelná nemoc a citelně ho zkrátí a omezí. Ozařování rakovinu nezahubí, ale mohlo by zpomalit její šíření, mohlo by zabránit některým komplikacím, mohlo by zmenšit případné bolesti, pokud je rakovina rozšířena v páteři či žebrech a ozářilo by se místo, kde kosti bolí. Na druhou stranu je pravda, že ani ozařování není zcela bez rizika. Někdy může způsobit nepříjemnou reakci na kůži nebo poškodit ty tkáně, kterými prochází, než se dostane do místa nádoru. Je však pravda, že k paliativní radioterapii, která Vám nejspíš byla nabídnuta, tedy ozařování, které nemá za cíl vyléčit, ale zlepšit kvalitu života, se používají nižší dávky, které by právě větší komplikace vyvolat neměly. Některé pacienty může dojíždění na ozařování hodně fyzicky vyčerpat a unavit a pro někoho může být čas, který stráví cestou na ozařování a pobytem v nemocnici vzácný a raději jej investuje do aktivit, které nechce odložit, a které považuje za důležité. Například na setkání s rodinou, či pobytem na místech, kde je mu dobře a kde to má rád.

Zda tedy má ozařování cenu, by si měl každý zvážit podle sebe. Musí však mít samozřejmě dostatek informací o tom, co ozařování přinese a co naopak ubere. Kdybych to měla shrnout, tak ozařování může přinést delší čas bez komplikací (ale není to jisté), za cenu toho, že část tohoto času člověk stráví na cestách a v nemocnici.

Přeju Vám, abyste se mohla dobře rozhodnout tak, abyste čas, který Vám nemoc dá, mohla strávit tak, jak si sama přejete tam, kde je Vám dobře, s těmi, které máte ráda a tak, jak Vám to dává smysl.

S úctou,

MUDr. Katarína Vlčková