Má moje matka povinnost vyplatit mi zpětně dávky sirotčího důchodu, až dosáhnu plnoletosti?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 11. 2022 zobrazit původní dotaz

Zdravím, s matkou nemám dobrý vztah, čekáme na sirtočí důchod od srpna, 18.let mi je v 10.ledna. V 18 se chci ihned odstěhovat, bude mi matka povinna poslat zpětný sirtočí důchod, pokud ji stihne přijít dříve, než mi bude 18? Děkuji moc za odpověď.

Daniela
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že s Vaší matkou nemáte dobrý vztah a v lednu se od ní plánujete po dosažení své plnoletosti odstěhovat. Ptáte se, zda je Vaše matka povinna Vám zpětně vyplatit dávky sirotčího důchodu, pokud Vám do té doby bude přiznán a vyplacen.

Dobrý den,

předně mi prosím dovolte vyjádřit Vám mou upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho otce.

Do dosažení Vaší plnoletosti je matka Vaším zákonným zástupcem, a příjemcem Vašeho sirotčího důchodu je tudíž ze zákona ona. V této souvislosti je nicméně důležité zmínit, že Vaše matka by Váš sirotčí důchod měla využívat k zajištění Vašich životních potřeb jako je např. bydlení, strava nebo nutné ošacení.

Od ledna, kdy Vám bude 18 let, by výplata sirotčího důchodu měla náležet Vám. O změnu příjemce důchodu je třeba požádat prostřednictvím formuláře Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice. Pro přesné informace, jak postupovat a kdy je možné tuto žádost podat, doporučuji obrátit se přímo na příslušnou pobočku České správy sociálního zabezpečení, se kterou jste ohledně sirotčího důchodu v kontaktu.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz