Má dcera povinnost mne živit ze sirotčího důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 9. 2021 zobrazit původní dotaz

Musi me dcera zivit ze siritciho duchodu kdyz jsem na uradě prace a nic nepobiram

Jana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že jste registrovaná na úřadu práce a nepobíráte žádné dávky. Ptáte se, zdali má Vaše dcera povinnost Vás živit ze sirotčího důchodu.

Dobrý den, paní Jano,

Z toho co píšete, předpokládám, že je Vaše dcera plnoletá a sirotčí důchod je posílán přímo jí.

Vyživovací povinnost vůči nezaopatřenému dítěti (studujícímu do 26 let života) máte Vy, jako rodič. Máte to ovšem činit úměrně svým možnostem, schopnostem a majetkovým poměrům.
Pokud žije dítě s rodičem v jedné domácnosti, má pouze povinnost na společnou domácnost a stravu přispívat. Jedná se o tzv. koadjutorium — povinnost dítěte podílet se na chodu rodinné domácnosti, tedy pomáhat a případně i finančně přispívat na úhradu společných potřeb rodiny, ve které žije. Je určena výhradně na úhradu společných potřeb celé rodiny. Tato povinnost se vztahuje jak na děti nezletilé, tak na děti již zletilé, které žijí ve společné domácnosti se svými rodiči. Pokud by se zletilé děti na chodu domácnosti dostatečně nepodílely a žily dál ve společné domácnosti, jednalo by se z jejich strany o bezdůvodné obohacení.

Vaše dcera není tedy povinna Vás ze sirotčího důchodu živit, hlavní náklady by měly jít za rodičem, který má vyživovací povinnost a ze sirotčího důchodu by dítě mělo platit jen příspěvek na společnou domácnost.

Jde tu tedy o nějakou vzájemnou dohodu o přiměřeném příspěvku.

S pozdravem

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz