Lze kombinovat peněžitou pomoc v mateřství/rodičovský příspěvek a sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 30. července 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, jsem studentkou posledního ročníku střední školy a plánujeme s partnerem miminko. Je mi 22 let. Po mém otci pobírám sirotčí důchod. Po maturitě bych chtěla na vysokou školu. Chtěla bych však studovat dálkovou formou a přitom pobírat mateřskou (respektive čtyřletou rodičovskou). Pokud si nebudu přivydělávat, mohu při mateřské a zároveň na dálkovém studiu dále pobírat sirotčí důchod? Děkuji za odpověď. Barbora Kočí
Barbora Kočí
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že studujete střední školu - poslední ročník a po maturitě se chystáte na vysokou školu. Je Vám 22 let, pobíráte sirotčí důchod a s partnerem plánujete rodinu. Ptáte se, zda můžete dálkově studovat, pobírat peněžitou pomoc v mateřství či rodičovský příspěvek a zároveň pobírat sirotčí důchod.

Dobrý den, paní Kočí,

odpovědi, na které se ptáte, najdete v modelovém textu na tomto webu, který Vám mimo jiné přiblíží i souběh dávek v mateřství (konkrétně rodičovského příspěvku) a sirotčího důchodu.

V zásadě však pro Vás z textu odpovědi plyne, že budete-li splňovat podmínky pro nárok na sirotčí důchod – budete mít status nezaopatřeného dítěte (ve zkratce tzn. nepřesáhnout 26 let věku a soustavně studovat), pak na sirotčí důchod nároku nepozbudete. Zároveň však musíte zvládnout dálkové studium nepřerušit.

Zmiňujete se, že si nebudete přivydělávat. Pokud byste snad změnila názor, dodávám, že je třeba dát pozor na limitovanou výši přivýdělku při dálkovém studiu a pobírání sirotčího důchodu a hlavně na to, abyste neměla příjem podléhající sociálnímu pojištění – v takovém případě by Vám byl totiž sirotčí důchod odebrán.

Pro bližší informace nebo další ověření Vám doporučuji kontaktovat Call centrum České správy sociálního zabezpečení na tel. 257 062 860-8, která Vám sirotčí důchod vyplácí. Na stránkách www.cssz.cz najdete otevírací dobu Call centra. Sdělíte-li pracovnicím své rodné číslo, můžete se bavit zcela konkrétně o tom, co Vás v souvislosti s nárokem na sirotčí důchod zajímá.

S pozdravem a přáním všeho dobrého

Tereza Bímová