Ledviny manželovi fungují na 5% a odmítá jezdit na předepsané dialýzy. Jak ho mám přesvědčit?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 11. 2022 zobrazit původní dotaz

Manžel začal dialisy,ale netzvladato.jde jednou týdně.lekar řekl že mu obě ledviny fungují na 5%.nutim ho a podporují.odmita docházet.

Lucie

Vašemu manželovi selhávají ledviny, lékař indikoval dialyzační léčbu, kterou ovšem manžel odmítá. Píšete, že se snažíte ho podpořit a přimět k dodržování doporučených intervalů dialýzy, ale bez úspěchu.

Vážená paní Lucie,

chápu, že máte o manžela starost, protože víte, že přerušení nebo ukončení dialýzy mu může velmi pravděpodobně významně zkrátit život. Tuto informaci on také bezpochyby od lékařů dostal, ale pokud nemá demenci nebo jinou nemoc, která by omezila jeho schopnost o sobě rozhodovat, má plné právo dialýzu i jakýkoliv jiný lékařský zákrok odmítnout. Samozřejmě je třeba, aby si byl vědom důsledků svého rozhodnutí, ale pokud si přesto zvolí raději kratší život bez lékařských intervencí než delší život s dialýzou, je to jeho volba.

Samozřejmě rozumím tomu, že Vás jeho přístup trápí a že byste si přála, aby tu s Vámi byl co nejdéle. Ale asi není možné ho dlouhodobě nutit k něčemu, co on sám nechce. Je otázka, jestli mu vadí dialýza jako taková nebo transport do nemocnice (pokud by manžel byl hůře pohyblivý, je možné objednat k převozům sanitku).

Nejrozumnější by se mi zdálo, abyste se i s manželem setkali s jeho ošetřujícím lékařem, probrali celou situaci a pokusili se společně najít pro něho nejlepší řešení. S vědomím, že jde o jeho život a on má zodpovědnost sám za sebe i právo se rozhodnout podle svého.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz