Kvůli těhotenství přeruším studium SŠ. Bude mi náležet sirotčí důchod za měsíc, ve kterém studium ukončím?

Odpověď na dotaz ze dne 5. 1. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, jsem studentka 3. Ročníku SŠ. Zjistila jsem, že jsem těhotná a rozhodla jsem se ukončit studium. Sirotčí důchod mi je vyplacen 12. Den v měsíci. Tudíž bych se chtěla zeptat jak je to s vyplácením důchodu kdyby mi přišel 12. Důchod a já bych přerušila studium 20. Bude mi důchod náležet nebo ho budu muset vrátit. Děkuji za odpověď

Lucie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Jste studentkou 3. ročníku SŠ. Kvůli těhotenství plánujete studium přerušit k 20. dni v měsíci. Sirotčí důchod pobíráte 12. dne v měsíci. Ptáte se, jestli Vám bude sirotčí důchod náležet i za měsíc, ve kterém studium ukončíte, nebo jestli jej budete muset vrátit.

Dobrý den, Lucie,

sirotčí důchody jsou vypláceny vždy na měsíc dopředu. Ve Vašem případě je důchod vyplácen na období od 12. dne v aktuálním měsíci do 11. dne měsíce následujícího.

Podle zákona výplata důchodu přestává náležet ode dne následujícího po dni, jímž uplynulo období, za které již byl vyplacen. Z toho vyplývá, že pokud Vám sirotčí důchod bude vyplacen 12. dne v měsíci a podmínku pro nárok na důchod přestanete splňovat 20. dne v tom samém měsíci, tak Vám tento již vyplacený důchod bude náležet v plné výši a není třeba nic vracet.

Pro úplnost doplňuji, že z pohledu zákona byste byla po ukončení studia nezaopatřeným dítětem nadále v případě, pokud by Vám v době ukončení studia bylo méně než 18 let a byla jste registrována na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání (a neměla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti). V takovém případě by Vám sirotčí důchod mohl náležet ještě do věku 18 let.

Konkrétně se o Vašem nároku na sirotčí důchod můžete informovat přímo na příslušné pobočce okresní správy sociálního zabezpečení, která Vám sirotčí důchod vyplácí. Pokud byste hledala další informace o dávkách, na které můžete mít v době těhotenství a mateřství nárok, můžete se obrátit na některou z občanských poraden.

S pozdravem

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz