Kolik času zbývá mému známému s pokročilým nádorem plic?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 8. 2021 zobrazit původní dotaz

Jak dlouho zbývá známému s nejpokročilejší rakovinou s metastázemi do plic, kostí, uzlin a bůh ví, kam ještě (neléčí se), když už je v obličeji celý bledý, má velké bolesti nohou a ramene, žádnou pozitivní náladu, velmi hluboký kašel, nulovou mobilitu i chuť k jídlu?
Děkuji

Petr

Hledáte informaci o časové prognóze u pacienta s pokročilým nádorem plic, který nemá chuť k jídlu, má bolesti a je imobilní.

Vážený Petře,

prognostické údaje jsou vždy jen odhady, statistikou. U konkrétního nemocného záleží na řadě dalších podrobností včetně možnosti pacienta osobně vyšetřit. Tedy dle statistiky pět let s pokročilým nádorem plic přežije zhruba kolem 5 % nemocných. Ve chvíli, kdy se objevuje hubnutí, nechutenství a úbytek sil, jde spíš řádově o týdny či jednotky měsíců. Znovu ale opakuji, že toto je hodně individuální a odvíjí se i od dalších důležitých faktorů.

Kašel, deprese i bolesti jsou všechno léčbou relativně dobře ovlivnitelné. Jak praktický lékař, tak lékař hospice s těmito obtížemi obvykle umí dobře pracovat a nemocnému ulevit.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz