Kolegyně má rakovinu slinivky, má bolesti, hubne, je oteklá, má vodu v břiše. Lze jí pomoci? Kolik má času?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 9. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobry den , mam.prosim otazku ..jedna se o mou kolegini z prace .Byla ji diagnostikovana rakovina slinivky brisni ,je v nemocnici a dostava opiatove naplasti na bolesti ,bricho ma plne vody a natekle nohy ,necgce skoro vubec jist ,proste nam mizi pred ocima ,i pres naplasti si stezuje na velke bolesti zad a toho briska ..je ji prosim jeste pomoci nebo kolik casu jeste zbyva ..Dekuji

Alena Kamišova

Ptáte se, jestli je možno pomoci Vaší kolegyni s tumorem slinivky břišní, když má bolesti, vodu v břiše, trpí nechutenstvím a hodně hubne. Chtěla byste vědět, kolik času má před sebou.

Dobrý den,

nádory slinivky patří mezi velmi nepříznivé typy nádorů. Bohužel jsou možnosti léčby velmi omezené a většinou bývá onemocnění v době nálezu rozšířené na mnoha místech dutiny břišní. Protože má slinivka důležitou roli v trávení, její postižení se projeví nechutenstvím a výrazným hubnutím. V případě nádorového postižení slinivky není možné hubnutí zastavit a rychlost úbytku váhy odpovídá pokročilosti onemocnění. V situaci, kterou popisujete, se dá pomoct mírněním příznaků, tedy zejména tišením bolesti a případných nevolností. Zastavit postup nemoci, zlepšit výživu a vrátit kondici již bohužel nebude možné. Jak dlouhý čas má Vaše kolegyně před sebou, Vám nedokážu dost dobře specifikovat, když jsem ji neviděla a neznám podrobnosti jejího stavu, ale pacienti s pokročilým tumorem slinivky, kdy nedokážou zpracovávat živiny, nežijí déle než několik měsíců. Kolik těch měsíců může být, nedokážu odhadnout. Každopádně teď bude důležitý každý den, proto je potřeba péči zaměřit na zajištění komfortu a intenzivní léčbu bolesti. Pokud byste potřebovala přesnější informace, budete se muset, s dovolením nemocné, ptát jejích ošetřujících lékařů.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz