Když si při studiu budu vydělávat na HPP, přijdu o sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 2. 2024 zobrazit původní dotaz

Krásný dobrý den přeji, jsem studentka prezenční formy na vysoké škole, pobírám sirotčí důchod z kterého si platím jídlo, hygienu atd. Mám teď problém kvůli změnám DPP a DPČ (zaměstnavatele se rozhodli, že brigádníci už pro ně nejsou výhodní jako dřív)a tak je začaly hromadně rušit a nemohu si najít brigádu. V jedné firmě, kde brigádničím již 4 roky mi ale nabídli, že bych mohla k nim na HPP na alespoň 10h týdně, že by se to mě i jim více vyplatilo. Když bych k nim nastoupila na HPP nepřijdu tak o sirotčí důchod? Četla jsem o tom diskuzi, ale ta už je 5 let stará a nevím, zda se za tu dobu něco nezměnilo. Předem děkuji za odpověď, s pozdravem Kostlánová Anna Marie

Anna Marie Kostlánová

Píšete nám, že studujete prezenční formou vysokou školu a pobíráte sirotčí důchod. V jedné firmě Vám nabídli HPP na alespoň 10h týdně. Ptáte se nás, zda při nástupu na HPP nepřijdete o sirotčí důchod.

Dobrý den, paní Kostlánová,

nárok na sirotčí důchod v případě studentů SŠ a VŠ se odvíjí od toho, zda studují prezenční nebo dálkovou (kombinovanou) formou studia. Ve Vašem případě je podstatné, že u prezenčního studia není rozsah práce omezen. Podrobnější informace si můžete přečíst na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení.

Za poradnu

Lukáš Kutek

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lukáš Kutek

poradenský pracovník

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz