Když jsem byla dítě, maminka spáchala sebevraždu. Stále na ni myslím, ale nevybavuji si ji - jak si vzpomenout?

Odpověď na dotaz ze dne 18. listopadu 2013 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, je to už 21 let co mi umřela maminka (sebevražda). Bylo mi 11 let. Zřejmě nemusím popisovat, jak šílené to bylo, je a bude. Není minuty, kdy bych si nevzpomněla, není dne, kdy by se mi nestýskalo, není týdne, kdy bych neplakala... Mám dvě krásné malinké děti, nechápu, jak nám to (Mně a bratrovi) mohla udělat. Ale co mě trápí šíleně je to, že si do oněch 11 let nic nepamatuju!! Maximálně útržky, podle fotek, kterých moc není.. Jak si vzpomenu??? Chci si na ní pamatovat... je mi z toho moc smutno, napamatuji si maminku a přitom po tom tak moc toužím.. poradíte?? Děkuji Lucka
Lucie
Napsala jste nám o sebevraždě Vaší maminky, na kterou stále myslíte, i když už je to 21 let. Zároveň si uvědomujete, že nemáte vzpomínky na dobu, kdy byla ještě maminka naživu.

Dobrý den, paní Lucie,

někteří lidé mívají málo vzpomínek na dětství (má to různé psychické souvislosti) a také se stává, že trauma (třeba právě smrt blízké osoby) vzpomínky přehluší. Je také možné, že na maminku nemáte vzpomínky proto, že maminka měla v době Vašeho dětství už nějaké psychické obtíže a pro vás jako děti to mohlo být těžko uchopitelné (někdy si hůř pamatujeme to, čemu nerozumíme nebo co nás mate) – možností je opravdu více. Vyvolat vzpomínky může být náročné a i když existují techniky, které to umožňují (např. hypnóza), není to vhodné bez dalšího zpracování – zapomenout minulost má vždy nějaké důvody a proto je třeba nejprve zpracovat tyto důvody, aby pak nedocházelo k dalším potížím. Proto bych Vám doporučila obrátit se na některého psychoterapeuta, který se s Vámi bude moci věnovat událostem, které se staly během Vašeho dětství. Často se v rámci psychoterapie začnou vzpomínky samy spontánně objevovat poté, co se klient věnuje svým prožitkům, trápení a práci na sobě. Někdy také může pomoci vyhledávat lidi, kteří v té době také vystupovali ve Vašem životě a nechat vzpomínat je, může se Vám při tom mnohé vybavit.

Přeji Vám, abyste mohla dosáhnout klidu při pomyšlení na svou minulost.

Zuzana Vondřichová