Kdy zaniká nárok na sirotčí důchod u studenta VŠ?

Odpověď na dotaz ze dne 5. února 2015 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, od června 2012 jsem pobíral sirotčí důchod, kdy jsem studoval určitý obor na VŠ. V červnu 2013 jsem byl zapsán do dalšího oboru, potvrzení o studiu jsem poslal ještě ten samý měsíc. Na podzim 2013 jsem ukončil první obor, nicméně v druhém oboru stále pokračuji. Dnes mi přišel informativní dotazník od ČSSZ s tím, že mi bude důchod 8. měsíc roku 2015 odebrán, mám proto 2 dotazy. 1) Musím tento dotazník vyplnit nebo stačí poslat potvrzení o studiu? 2) Jak je možné, že mi sir. důchod odeberou již tento rok, když jsem začal se studiem v červnu 2013? Nemá to být minimálně do roku 2016? Ukončení o studiu jsme jim posílali, dále jsme posílali každý semestr potvrzení z nového studia. Pomůže tedy vyplnění dotazníku, pokud tam SO uvede roky studia 2013-2016? Děkuji
Jan Novák
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že jste od června roku 2012 pobíral sirotčí důchod, jelikož jste studoval vysokou školu. V červnu 2013 jste byl zapsán do jiného oboru, který stále studujete. Nyní Vám přišel od ČSSZ informativní dotazník a zpráva, že Vám bude v srpnu tohoto roku sirotčí důchod odebrán.

Dobrý den, pane Nováku,

Ptáte se, zda musíte tento dotazník vyplnit nebo zda stačí poslat pouze potvrzení o studiu. Dále se ptáte, proč Vám sirotčí důchod odeberou již tento rok.

Zda je informativní dotazník povinný bohužel nevím, předpokládám, že nikoli, ale pro jistotu bych se ujistila na Call centru České správy sociálního zabezpečení. Tam by Vám měli zodpovědět i druhý dotaz, který se týká odebrání sirotčího důchodu, a to konkrétně ve Vašem případě.  Já bohužel k odpovědi na tento dotaz nemám z Vaší strany dostatek informací ohledně Vašeho věku, způsobu studia atd. Sirotčí důchod Vám mohou odebrat např. z toho důvodu, že letos dosáhnete 26 let věku. Obraťte se tedy prosím na již zmíněné Call centrum a tam Vám poradí.

S přáním pěkného dne

Anežka Moravcová