Kdy mohu zažádat o obnovení vdovského důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 5. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Jsem vdova od 2011, pobírala jsem vdovský a sirotčí důchody na dvě děti do ukončení studia. Kdy mohu žádat o obnovení vdoveckeho důchodu. Zemřely manžel měl invalidů 3 stupně.. Mne je 50 let. Děkuji za odpověď.

Eva Matonohova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Ptáte se kdy můžete žádat znovu o obnovu vdovského důchodu. Ovdověla jste v roce 2011. Dosud jste pobírala vdovský důchod z důvodu péče o nezaopatřené děti připravující se na budoucí povolání. Nyní je Vám 50 let.

Dobrý den,

obnova nároku na vdovský důchod přiznaného v období od 1. 1. 200931. 12. 2011 nastane tehdy, pokud splníte některou s podmínek do pěti let od zániku předchozího nároku na tento důchod.
Podmínky jsou následující:
• péče o nezaopatřené dítě,
• péče o dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,
• péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela/zemřelé manželky, který s vámi žije v domácnosti a je závislý na pomoci jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,
• invalidita třetího stupně,
• dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený
podle § 32 zákona o důchodovém pojištění pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Důchodový věk pro muže stejného data narození, to znamená ve Vašem případě pro rok 1973, je stanoven na 65 let. Tuto podmínku byste splnila při dovršení 61 let.
Nyní je Vám 50 let, tedy tuto podmínku do pěti let nesplníte.
Pro obnovu nároku na vdovský důchod byste ve Vašem případě musela splnit některou z ostatních výše uvedených podmínek do pěti let od zániku předchozího nároku.

S pozdravem a přáním všeho dobrého

Irena Buchtová

Dotaz zodpovídá

Irena Buchtová

externí poradenský pracovník v oblasti sociální péče

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz