Kde zjistím, jak probíhá dědické řízení po babičce?

Odpověď na dotaz ze dne 11. března 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat v listopadu mi zemřela Babička než zemřela vím že sem napsána v dědické listině, což mi bylo potvrzeno i na pohřbu od jejího syna, ten do Listiny směl nahlédnout ( babička zřejmě vyřizovala sním) Jedna se mi o to že do teď se mi nikdo neozval. Takže ani nevím zda dědické řízení proběhlo. Může se stát že v listině je psáno že mě má vyplatit její syn? A ten třeba uvedl že o mě nic neví a neví kde mám bydliště Jak notář postupuje při kontaktu a hledání pozůstalých které jsou na listině?
Kristýna
Zajímá vás, jestli je v pořádku, že Vás ještě nikdo nekontaktoval ohledně dědického řízení. Babička zemřela v listopadu. Ptáte se, jestli nemůže být problém v tom, že její syn možná nezná vaši adresu trvalého pobytu.

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že babička zemřela v listopadu, je možné, že zatím žádné jednání u notáře ještě neproběhlo, nebo pokud nějaké proběhlo, jednalo se pouze o předběžné šetření. Na předběžné šetření se předvolává zpravidla vypravitel pohřbu. Tím byl zřejmě babiččin syn.

Pokud babička závěť sepsala ve formě notářského zápisu, bude ho mít notář k dispozici, neboť má možnost nahlédnout do elektronicky vedené evidence závětí. Pokud jste závětí povolána k dědictví, notář Vás předvolá na jednání. Předvolání Vám zašle na adresu trvalého pobytu. Tu si může zjistit z evidence obyvatel.

Pokud chcete mít jistotu, že nic nepropásnete, zkuste od syna zjistit, jaký notář byl pověřen vedením dědického řízení. Notáři pak můžete zavolat a zeptat se na stav věci. Jako možný dědic a případný účastník řízení budete mít i právo nahlédnout do dědického spisu.

S pozdravem

Barbora Vráblová