Kde zařídit úmrtní list a jak zažádat o sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 19. září 2013 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mám takoví dotaz, Bydlím v Děčíně a umřel mi otec který však bydlel ve Velkém Oseku u Kolína. Mohla bych si zařídit úmrtní Listv Děčíně, nebo budu muset jet až do Velkého Oseka a tam si o něj zažádat. Jsem studentka a chtěla bych si zažádat o sirotčí důchod. Poradíte mi ? Děkuji moc , H. J.
Hana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že Vám zemřel otec, který žil ve Velkém Oseku u Kolína. Vy žijete v Děčíně. Ptáte se, kde máte zařídit úmrtní list. Studujete a zajímáte se, jak si zažádat o sirotčí důchod.

Dobrý den, slečno Hano,

předem bych Vám ráda vyjádřila upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho otce.

Úmrtní list vydává matrika podle místa, kde zesnulý zemřel. Nemocnice nebo pohřební služba zasílá oznámení o úmrtí matrice sama. Zároveň v oznámení je i kontakt na zadavatele pohřbu, kterému pak úmrtní list bude matrikou poslán přibližně do 14 dnů.

Pokud studujete a Váš otec splnil potřebnou dobu pojištění (odváděl zákonem danou dobu sociální pojištění), máte nárok na pozůstalostní dávku – sirotčí důchod. O sirotčí důchod žádáte na okresní správě sociální zabezpečení v místě Vašeho trvalého bydliště. S sebou budete potřebovat:

  • úmrtní list
  • Váš rodný list
  • potvrzení o studiu.

Bližší informace ohledně sirotčího důchodu můžete také získat v Call centru České správy sociálního zabezpečení na tel. 257 062 860 (pondělí – středa 8.00 -17.00, úterý – čtvrtek 8.00 -15.30, pátek –  8.0014.00).

S přáním všeho dobrého,

Olga Cordiner