Kde a za jakých podmínek lze zapůjčit domů kyslík pro pacienta s bydlištěm u Rakovníka?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 8. 2019 zobrazit původní dotaz

Pacient, kterému zbývá pár týdnů života, chce být doma. Potřebuje k tomu ale kyslík. Kde je možné sehnat, zapůjčit kyslík pro domácí péči a za jakých podmínek. Pacient bydlí v Jesenici u Rakovníka.
Děkuji

Alice Šimková

Ptáte se, kde a za jakých podmínek lze zapůjčit kyslík pro domácí péči o pacienta s časovou prognózou v týdnech, který žije u Rakovníka.

Dobrý den, paní Šimková,

dovolím si předpokládat, že kyslíkem máte na mysli koncentrátor kyslíku, nikoli plicní ventilaci či kyslíkovou bombu. Koncentrátor kyslíku patří mezi kompenzační pomůcky, kterými nedisponuje každá půjčovna pomůcek. Ty, které je mají, nemívají jednotná pravidla pro jejich vypůjčení. Většinou požadují písemně indikaci plicním lékařem k užívání této pomůcky, jinde stačí doložit indikaci lékařem jakékoli specializace, včetně praktického lékaře. Je třeba se informovat u konkrétní půjčovny pomůcek, jaké má podmínky a zda koncentrátor nabízí — kde je koncentrátor k zapůjčení, můžete zjistit v našem seznamu půjčoven pomůcek. Ohledně konktaktů na půjčovny můžete využít i náš seznam v adresáři služeb, který je ovšem soustředěn zejména na Prahu, nicméně často půjčovny půjčují pomůcky i mimo Prahu, je to opět otázka na provozovatele, v jaké lokalitě půjčuje. V Jesenice u Rakovníka je v dosahu Centrum domácí péče Beroun, která poskytuje na Rakovnicku mobilní hospicovou péči a domácí zdravotní péči. I zde je možné se na zapůjčení koncentrátoru optat, případně i na zdravotnickou péči pro pacienta, pokud ji nemá zajištěnou jinak.

Rovněž je možné obrátit se ohledně vypůjčení koncentrátoru na nemocnici, odkud bude pacient propouštěn do domácího prostředí, i zde je možnost zapůjčení pomůcky. Pro pomoc a podporu při zajištění pomůcky i případné další péče pro pacienta můžete oslovit sociálního pracovníka v nemocnici, měl by mít potřebné kontakty.

Přeji Vám úspěšné zařizování.

S pozdravem

Tereza Lepešková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz