Každodenně pečuji o syna. Budu mít v případě úmrtí manžela nárok na vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 19. března 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, pečuji celodenně o 20 letého syna s PnP ve 4. stupni a který pobírá důchod 3. stupně. Je mi 50 let. Manžel 54 let, pobírá důchod 3. st a bohužel opět těžce onemocněl. V případě jeho úmrtí budu mít nárok na vdovský důchod, a jak dlouho? Děkuji za odpověd´.
Jarmila
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Jarmilo,

mrzí mě, že je Váš manžel opět těžce nemocný. V případě jeho úmrtí budete mít nárok na vdovský důchod po dobu 1 roku a poté po celou dobu, co budete ve společné domácnosti pečovat o syna, závislého na pomoci jiné osoby ve stupni 3.

Pokud byste o syna nepečovala, nárok na vdovský důchod by Vám po uplynutí jednoho roku zanikl. Zároveň pokud byste během dvouleté lhůty od zániku nároku na vdovský důchod dosáhla věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší, měla byste nárok na obnovení vdovského důchodu.

Blíže se s podmínkami, potřebnými pro získání vdovského důchodu, můžete seznámit na webu České správy sociálního zabezpečení.

Pokud byste stála o podrobnější rozbor Vaší situace, můžete využít Call centrum České správy sociálního zabezpečení, tel. 257 062 860, kde Vám mohou přesně odpovědět po sdělení Vašeho rodného čísla.

Přeji Vám hodně sil v péči o syna i manžela.

S pozdravem

Barbora Váchová