Kamarádka pečuje o nemocného otce, nemůže proto pracovat a neví, z čeho má žít. Co musí splnit, aby mohla žádat o dávky pro svou potřebu?

Odpověď na dotaz ze dne 12. dubna 2016 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, moje kamarádka pečuje o svého nemocného otce, jehož zdravotní stav vyžaduje celodenní péči (věk otce je 92 let). Zažádala si o dávku pro osoby se zdravotním postižením, tato dávka je však pro potřeby jejího otce. Jelikož moje kamarádka si díky tomu, že pečuje o svého nemocného otce nemůže nic vydělat, neví, z čeho bude žít. Plně jí chápu, že se chce o svého otce postarat až do jeho smrti. Na internetu jsem našla termín příspěvek při péči o blízkou a jinou osobu., což by bylo pro ní vhodné, nikde jsem však nenašla bližší informace. Prosím o radu, jaké podmínky musí splnit a kde může pečující o osobu blízkou zažádat o dávky pro svoji potřebu (z něčeho musí být živa), tedy o příspěvek při péči o blízkou a jinou osobu. Předem velice děkuji za odpověď Evžena Janovská
Evžena
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete o své kamarádce, která pečuje o nemocného otce. Kvůli celodenní péči nemůže pracovat a nic si vydělat. Zažádala o dávku, která je ale pro potřeby jejího otce. Chce se o něj postarat až do smrti. Ptáte se, kde může osoba, která pečuje o osobu blízkou, žádat o dávku pro svoji potřebu.

Vážená paní Janovská,

dávka, o kterou zažádala kamarádka pro svého otce, je Příspěvek na péči. Tato dávka nahradila původní dávku Příspěvek při péči o blízkou a jinou osobu. Máte pravdu, že o ni žádá člověk, který je závislý na péči druhé osoby, ale je určena k tomu, aby si jí závislý člověk zaplatil péči, kterou potřebuje. Pokud Vaše kamarádka bude uvedena v žádosti jako osoba pečující, náleží tato dávka jí. Pokud by byl otci Vaší kamarádky přiznán Příspěvek na péči II. stupně a výše, pak se jí doba, kterou bude o otce pečovat, započítává jako náhradní doba pro důchodové účely. Zdravotní pojištění pak za ni bude hradit stát (toto je potřeba s pojišťovnou s potvrzením o výši příspěvku na péči vyjednat) a sociální pojištění si po dobu péče nehradí. Až následně (nejdéle 2 roky po ukončení péče) musí péči a její ukončení nahlásit na České správě sociálního zabezpečení.
Vyřízení příspěvku na péči může trvat několik měsíců (v Praze i půl roku). V mezičase se může Vaše kamarádka zkusit přihlásit na úřad práce.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská