Kamarádka má rakovinu pochvy, je po velké operaci, hodně zhubla. Je možné trvalé uzdravení?

Odpověď na dotaz ze dne 23. srpna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobry den,mam dotaz ohledně kamarádky,uz dva roky.se.leci s rakovinou pochvy diagnóza C53 pak C53 a ma G2 vsechny lecby selhali,operce ,ozarovani.Tak.ji poslali na totalni exenteraci panve,po operaci komplikace praskle streva a ted ji nedunguje vyvod na moc tak.ma.vyvody prozatim primo z ledvin.Nez sla.na operaci tak vazila 56 kilo ted vazi pouze 42 kilo.Je.mozne trvale uzdraveni? Nebo uz.ne?Dekuji moc za odpověď
Eliska
Ptáte se, zda je naděje na úplné uzdravení Vaši kamarádky, která podstoupila velkou operaci pánevních orgánů pro gynekologické onkologické onemocnění, s těžkými pooperačními komplikacemi a jak uvádíte, všechny možnosti léčby, včetně ozařování, selhaly.

Dobrý den, Eliško,

na Váš dotaz je těžké odpovědět. Můžu si jen domýšlet, co znamená, že všechny léčby selhaly. Rozumím tomu tak, že po jedné operaci a ozařování nádorové onemocnění dále postupovalo, až bylo zapotřebí přikročit k rozsáhlé operaci, po které následovaly velké komplikace, které měly za následek výrazné hubnutí. Jediné, co jsem schopna vyvodit je, že k takto rozsáhlé pánevní operaci, kdy se odeberou všechny gynekologické orgány, se přistupuje pouze v případě, kdy se očekává buď vyléčení, anebo minimálně výrazné prodloužení života díky operaci.

Jak ale situace ve skutečnosti po operaci vypadá, nemůžu posoudit. Důležité by bylo zjištění, zda nádor nevytvořil vzdálené metastázy, tedy, zda byl operací zcela odstraněn. Dalším důležitým faktorem je věk Vaší kamarádky a její celkový zdravotní stav před operací. Zda má ještě další přidružené onemocnění, jak je na tom její imunita po náročné onkologické léčbě. Zda netrpí nechutenstvím a dokáže doplnit tak velký váhový úbytek.

To vše musí posoudit její ošetřující lékař. On podle vývoje situace a laboratorních či jiných zobrazovacích vyšetření může posoudit, zda je její tělo schopno se z tak velké operace a všech komplikací vzpamatovat a nabrat zpět svou váhu a zda nejsou vytvořeny někde metastázy. Pokud se někde nádor opět objeví, tak naděje na vyléčení bohužel nejspíš nebude a léčba se pak zaměří na léčbu bolesti či jiných potíží tak, aby Vaše kamarádka netrpěla. Víc Vám bohužel nedokážu říct.

S úctou a pozdravem,

MUDr. Katarína Vlčková