Kamarádka má několik let rakovinu děložního čípku, má bolesti. Bojím se o ni, jak jí pomoct?

Odpověď na dotaz ze dne 20. listopadu 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, moje kamaradka ma už 4,5 roku rakovinu děložního čípku. Teď už ma metastáze. Předtím se nechtěla léčit a teď se rozhodla léčit, ale bohužel už to nejde. Bojím se o ní každý den, aby se ji něco nestalo. Boleji ji játra, ledviny, celý spodek, páteř a špatně se ji dýchá. Nejí treba 3-4dny, huvne strašně rychle a do toho se teď za poslední rok a půl rozpila s pivem. Nevím jak jí pomoct. Jsem tu pro ni pořád. Pořád jí pomáhal jak nejvíc můžu, jak psychicky, tak fyzicky...
Andrea

Dobrý den,

napsala jste nám o své kamarádce, která má mnoho potíží okolo svého onemocnění a možná postupného odcházení. Váš e-mail neobsahuje dotaz na nic konkrétního, spíš z něj cítím Vaši potřebu sdílet své obavy.

Myslím, že kamarádce nemůžete více pomoci a hlavně jsem přesvědčená, že Vaše pomoc je opravdu velká. Překonáváte svůj strach, jste tu pro ni a své trápení se snažíte zvládnout. Věnujete se jí, poskytujete jí svůj čas i podporu. Taková péče je opravdu přínosem.

Přitom uvažuji nad tím, že z toho můžete být unavená, vyčerpaná ze strachu. I pomáhající sami potřebují někdy hodně podpory, aby mohli dál čelit nepříjemnostem a těžkostem kolem pacienta. Žít dlouho ve strachu je náročné. Neptala jste se na žádná doporučení, přesto si dovolím Vám napsat inspiraci: Jestli je to možné, podělte se o péči o kamarádku, mohou přispět další lidé, včetně odborníků, kteří jí mohou pomoci tlumit bolesti, aby nebylo vše na Vás. Zároveň zkuste co nejvíce sdílet se svými blízkými lidmi své vlastní pocity. Také se k sobě zkuste chovat co nejohleduplněji, abyste měla kapacitu na zvládání stresu okolo těžkých chvil Vaší kamarádky.

Přeji Vám hodně sil.

Zuzana Vondřichová