Kamarádka má malobuněčný nádor plic v poslední fázi, pro zápal plic nezačali s chemoterapií. Jaká je šance?

Odpověď na dotaz ze dne 12. září 2019 zobrazit původní dotaz
Dobry den kamaradce byla zistena rakovina plic v poslednim s tadiu s metastazemi ktere zasahli prso je to malobunecny nador v nemocnici je uz 3 tydny ale nezacali lecbu chemoterapie kvuli zapalu plic jaka je tam sance? dekuji jirka
Jirka

Dobrý den, Jirko,

malobuněčný karcinom plic v posledním stádiu je velmi závažný stav, navíc když je komplikovaný zápalem plic. Chemoterapie je léčba velmi náročná a vysilující, nese s sebou mnoho nežádoucích účinků a není možno ji podat ve chvíli, kdy je nemocný příliš slabý. Lékaři se vždy musí rozhodnout, zda léčba přinese nemocnému větší užitek než škody, a u tak agresivní léčby, jako je chemoterapie, to platí obzvlášť. Poslední, tedy předpokládám IV. stádium, malobuněčného karcinomu plic vyléčitelné není, a pokud se začne s chemoterapií, je to výhradně proto, aby se nemoc zpomalila. Bohužel již nedokáže nemoc vyléčit. Proto je zapotřebí zvažovat, zda je vůbec vhodné s léčbou začít. Je totiž velké riziko, že chemoterapie nemocného více vyčerpá a oslabí než nemoc samotná a může výrazně zhoršit kvalitu života. Je to individuální, ale ve stavu akutní infekce, jako je zápal plic, by to nebylo vhodné.

Je mi líto, že pro Vás nemám lepší zprávy. Přeji Vám mnoho sil, abyste mohl být pro Vaši kamarádku co největší oporou v tak tíživé situaci.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková