Kamarádka má karcinom prsu s metastázami, má bolesti, zvrací. Může se uzdravit?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 4. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.
Nejlepší kamarádce byla diagnostikovana rakovina prsu - duktalni karcinom ve 4.stadiu G3 s četnými metastazemi - hlava, celá páteř, žebra, hrudní kost, pánev a ruka. Primární nádor se lékaři odstranit nechystají. Je to již dvě měsíce od diagnózy, ale zatím ji nenasadili žádnou léčbu. Prozatím jen tlumí bolest. Měla by nastoupit hormonální léčbu. Má velké bolesti a každý týden vypadá hůře a hůře. Začínají ji bolet už i části těla, kde metastaze neměla, jako například druhá ruka a kotník. Uzavírá se do sebe, celé dny skoro prospí. Vše co sní vyzvrací. Myslíte, že je ještě nějaká šance, že tady s námi bude a kolik má případně času? Děkuji za odpověď. Markéta

MARKÉTA

Ptáte se na časovou prognózu kamarádky s karcinomem prsu v pokročilém stádiu, s četnými metastázami v kostech, bez specifické onkologické léčby. Kamarádka trpí velkými bolestmi a zvrací, je velmi slabá a většinu dne prospí.

Dobrý den, paní Markéto,

neznám dostatek podrobností, abych se mohla vyjádřit dostatečně konkrétně, kolik času může mít Vaše kamarádka před sebou. To totiž není jednoduché odhadnout, protože záleží nejen na typu a pokročilosti onemocnění a možnostech léčby, ale i na celkové kondici, přidružených nemocech a velkou roli hraje také psychické rozpoložení pacienta, rodinná situace či jeho osobní spiritualita.

Z informací, které jste napsala, jde pravděpodobně o velmi pokročilý stav, ve kterém nejspíš není možnost onemocnění a jeho další vývoj léčebně ovlivnit. Onkologická léčba je totiž velmi zatěžující a může se zahájit jen v situaci, kdy se dá očekávat efekt, který by převýšil průvodní nežádoucí účinky. Obávám se, že v situaci, kterou popisujete, již organismus Vaší kamarádky neunese náročnou léčbu a je tedy potřeba zaměřit se na udržení co nejlepší kvality života — na léčbu bolesti a zvracení. To by mělo být v kompetenci jejího ošetřujícího lékaře, případně praktického lékaře, anebo se můžete obrátit na některý ze specializovaných paliativních týmů buď v lůžkovém nebo mobilním hospicovém zařízení. Abych se úplně nevyhnula odpovědi na Vaši otázku, tak času může být opravdu málo, je ale potřeba ptát se lékařů, kteří situaci Vaší kamarádky a všechny důležité faktory konkrétně znají.

Přeju Vám mnoho sil a Vaší kamarádce, aby byl její čas klidný a naplněný lidmi, které má ráda.

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz