Kamarádka je v pátém měsíci těhotenství a má jít na potrat. Bude dostávat nějaké dávky? Kdy musí do práce?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 7. 2023 zobrazit původní dotaz

Kamarádce lékaři řekli že má jít na potrat. Je v pátym měsíci. Bude dostávat nějaký dávky? kdy se musí vrátit do práce?

Marta

Vaší kamarádce lékaři doporučili přerušit těhotenství v pátém měsíci. Mrzí mě, že se kamarádka potýká s tak náročnou životní situací. Je dobře, že má ve Vás oporu, minimálně v tom, že pro ni hledáte informace.

Dobrý den,

Vaší kamarádce lékaři doporučili přerušit těhotenství v pátém měsíci. Mrzí mě, že se kamarádka potýká s tak náročnou životní situací. Je dobře, že má ve Vás oporu, minimálně v tom, že pro ni hledáte informace.

Nezmiňujete v kolikátém týdnu těhotenství kamarádka je, proto ve své odpovědi vycházím z toho, že pátý měsíc může být období mezi 18 — 22 týdnem těhotenství. Pokud je těhotenství ukončeno v tomto období, nevzniká nárok na porodné ani na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) či na rodičovský příspěvek.

Kamarádka má možnost nechat miminku vypravit pohřeb. Na rozhodnutí má 96 hodin od potratu/ukončení těhotenství. V případě, že je ukončení těhotenství indikováno ze zdravotních důvodů a rozhodne se miminku vypravit pohřeb, vzniká jí nárok na pohřebné. Pohřebné je jednorázová dávka ve výši 5 000,-Kč, žádá se o ni zpětně, nejpozději však rok od vypravení pohřbu. 

Po ukončení těhotenství může lékař (obvodní nebo gynekolog) zvážit dle zdravotního stavu kamarádky vypsání dočasné pracovní neschopnosti. Délka pracovní neschopnosti pak je na individuálním posouzení ošetřujícího lékaře. Maximálně může dosahovat 380 dní. I po ukončení těhotenství v pátém měsíci bude kamarádka fyziologicky procházet šestinedělím. Někdy je užitečné po tuto dobu mít možnost nemuset se rychle vrátit do práce. Nicméně může se do práce vrátit hned, záleží hlavně na tom, jak se bude kamarádka cítit fyzicky a psychicky.

S úctou

Eliška Hronešová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Eliška Hronešová

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny, zaštiťuje perinatální poradenství

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz