Kamarádce doma umírá synek. Jak dlouho může doma truchlit, aniž by přišla o práci?

Odpověď na dotaz ze dne 16. března 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, píšu dotaz za svoji kamarádku, které umírá dítě (4,5 r.) Aktuální o synka pečuje doma, ale malý má velmi vzácné metabolické onemocnění a každým dnem se jeho stav velmi zhoršuje. Kamarádka je učitelka na ZŠ, nyní je na OČR. Můj dotaz zní - po jak dlouhé době po smrti dítěte se musí vrátit do práce, aby o místo nepřišla? Mají za ní ve škole náhradu, i vedení škole je velmi vstřícné, takže se spíš jedná o to, jestli má dle zákona nárok chvíli zůstat doma a truchlit, případně jak dlouho... Předem děkuji za odpoved. Lenka
Lenka
Píšete, že máte kamarádku, která se doma stará o svého nemocného syna v terminálním stádiu nemoci. Zajímá Vás, jak dlouho po úmrtí má podle zákona jako matka nárok zůstat doma.

Dobrý den, paní Lenko,

mrzí mě, že je Vaše kamarádka v takto náročné životní situaci. Podle zákoníku práce má zaměstnanec, kterému zemřelo dítě, nárok na 2 dny pracovního volna s náhradou mzdy a další 1 den pracovního volna k účasti na pohřbu zemřelého.

Tato doba je velmi krátká, potřebná spíše k zařízení nezbytných věcí, než k možnosti mít čas na truchlení. Přijde mi pochopitelné, že se po tak krátké době kamarádka nebude pravděpodobně cítit natolik dobře, aby měla sílu na návrat do práce. V tom případě je zcela na místě zajít za svým praktickým lékařem a domluvit se s ním na nástupu na nemocenskou. Je moc dobře, že její zaměstnavatel se jí snaží vyjít vstříc a že si v tomto směru nemusí dělat starosti.
Kdyby kamarádka chtěla, může využít podporu, kterou truchlícím rodičům nabízí organizace Dlouhá cesta. Oceňuji Vaši péči o kamarádku v těžké situaci. Může být pro ni alespoň malou úlevou, že má někoho pozorného nablízku.

Přeji Vám oběma co nejvíce sil

Barbora Váchová