Kamarád umírá na cirhózu jater. V nemocnici podepsal revers. Jak bych mu mohla ulehčit odchod?

Odpověď na dotaz ze dne 1. května 2022 zobrazit původní dotaz
Kamarád 44 let podepsal v nemocnici reverz. Umírá na cirhózu jater .Je vyhublý žlutý moči krev,zvraci kousky krve. Je mu neustále zima. Z nemocnice má předepsaný tisercin a furonil. Jak muohu pomoci blíží se konec. Z nemocnice odešel neboť vždy lékař o něm mluvil jo vy jdete za tím alkoholikem...je to velice smutné chápu lékaře ale velice ráda by mu nějak pomohla ulehčit odchod Děkuji Alena Ťoukálková
Alena
Váš kamarád umírá na cirhózu jater a ráda byste mu pomohla, aby se netrápil. Pozorujete zejména krvácivé komplikace.

Dobrý den, paní Aleno,

především je obdivuhodné vaše odhodlání kamarádovi pomoct. Mrzí mě, že cítíte neochotu zdravotníků. Už jen to, jak hledáte pro svého kamaráda pomoc, je pro něj velmi důležité. To, že není sám a někdo za něj bojuje. Jak mu můžete pomoct, velmi záleží na tom, co máte k dispozici. Krvácivé projevy nijak neovlivníte, na to při těžkém postižení jater, na které Váš kamarád nejspíš umírá, nemáme léky. Očekávejte, že bude čím dál tím slabší. Ze dne na den může upadnout do komatu a nebude s Vámi komunikovat. Bolesti může, ale nemusí mít, asi spíš při tom zvracení, pokud ho bude trápit. Může se objevit zmatenost i neklid. Z těch léků, které uvádíte, lze použít Tisercin proti neklidu a pomáhá i proti zvracení. Ale ideální by bylo, kdybyste se mohla obrátit na hospicové zařízení nebo paliativní ambulanci, abyste měli léky i pro případ, kdyby nemohl polykat. Hospice existují domácí, kdy zdravotníci přijedou k nemocnému domů i lůžkové. U domácího hospice je jen podmínkou, že musí být u nemocného přítomen pečující, a to celý den i noc. Pokud by se Vám nepovedlo najít pomoc ve formě hospicové péče, můžete zkusit, jestli by Vám nepomohl praktický lékař, ten může předepsat léky pro případ zvracení, neklidu i bolestí a může Vám zajistit zdravotní sestru, která by docházela každý den. Je ale dost možné, že Váš kamarád zemře úplně v klidu, bez potřeby léků. Obzvlášť pokud je vyčerpaný a bude krvácet do moče či jiných sliznic, tak může rychle upadnout do bezvědomí, ve kterém se nemusí vůbec trápit.

Přeji Vám mnoho sil, ať péči o kamaráda zvládnete a ať nemá ani on ani vy žádné velké trápení.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková