Kamarád se neléčí s rakovinou, trápí ho bolesti a dusí se. Lze mu nějak pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 14. 7. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, kamarád má rakovinu a neléčí jí, bolí ho v noci často noha a má dušný kašel. Má metastáze na levé plíci. Kolik mu prosím upřímně zbývá. Často se dusí a ta noha se prý často už nedá moc vydržet.

Děkuji Petr

Petr

Dobrý den, Petře,

píšete, že Váš kamarád se neléčí s onkologickým onemocněním, má bolesti a trápí ho dušnost. Ptáte se, kolik mu zbývá času.

Vnímám Vaši starost o kamaráda a vážím si toho, že hledáte informace.

Odpovídám Vám za redakci poradny, nejsem lékař. Takto na dálku není možné prognózu onemocnění odhadnout. Vyjádřit by se k tomu mohl pouze lékař, který Vašeho kamaráda zná, má možnost ho vyšetřit a podrobně se seznámit s jeho zdravotním stavem. Nevím, zda Váš kamarád má ošetřujícího lékaře. Pokud ano, může se ho ptát na vše, co ho zajímá a má právo na otevřené a pravdivé informace včetně prognózy onemocnění.

Nevím z jakého důvodu se Váš kamarád neléčí, zda jde o jeho rozhodnutí nebo lékaři již vyčerpali své možnosti. Ať je to jakkoli, i když neprobíhá léčba orientovaná na zlepšení zdravotního stavu, může Váš kamarád využít léčbu paliativní. Paliativní medicína se nijak nesnaží o prodloužení života, ale umí se i dlouhodobě postarat od jeho kvalitu. Pomůže od bolestí, nevolnosti, dušnosti i psychické nepohody. Váš kamarád nemusí ve své situaci trpět. Pokud byste chtěl, mohl byste mu předat informaci o možnosti kontaktovat některou z ambulancí paliativní medicíny a spolupracovat na řešení bolestí nohy a potíží s dýcháním, které ho trápí. Kontakt by mu mohl předat také ošetřující lékař, pokud kamarád je v péči onkologa nebo jiného odborníka.

S pozdravem

Petra Černá

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Černá

poradenská pracovnice a vedoucí poradny, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz