Jsme studentkou střední školy a chystám se přejít na dálkové studium. Mohu pracovat na DPP a zároveň pobírat sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 5. 12. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
jsem studentka, která pobírala důchod a znovu šla na střední školu, ale chtěla bych přejít na dálkové studium. Můj manžel má cestovní kancelář kde já mu vypomáhám s prací. Chtěla bych se zeptat zda je možné i při práci pobírat důchod, ikdyž mám něco jako dohodu o práci ale všechen výdělek jde mému muži jelikož je OSVČ. Nerada bych nějaké nedopatření.. Děkuji

Ilona Janková

Píšete nám, že jste pobírala sirotčí důchod a znovu jste šla na střední školu. Chystáte se přejít na dálkové studium. Ptáte se, jestli můžete studovat dálkově, pracovat na DPP a zároveň pobírat sirotčí důchod.

Dobrý den,

nárok na sirotčí důchod má nezaopatřené dítě (soustavně studující do nejvýše 26 let věku).
Při dálkové, distanční, večerní nebo kombinované formě studia Vám bude náležet výplata sirotčího důchodu pouze v případě, že budete vykonávat výdělečnou činnost v rozsahu, která nezakládá účast na pojištění.
U pracovní činnosti na základě dohody o provedení práce (DPP) má dojít od 1. ledna 2024 ke změně. Pokud „dohodář“ u jednoho zaměstnavatele překročí 25 % průměrné mzdy, tak bude odvádět sociální a nemocenské pojištění. Letos je limit ve výši 10 081 Kč.
Pro více informací bych Vám doporučila zavolat přímo na Českou správu sociálního zabezpečení.

Za poradnu

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz