Jsem ve 4. stadiu rakoviny ledviny. S jakou prognózou můžu počítat?

Odpověď na dotaz ze dne 13. května 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, Obracím se na Vás s prosbou o sdělení Vašeho názoru a závažnost mojeho zdravotního stavu a možného dalšího vývoje nemoci.Jsem 55 letý muž,diabetik na insulíně, kterému pří vyloučení možného zápalu plic diagnostikovali objemný tumor pravé ledviny,centralně nekrotický s kalcifikacemi vel 90x90x102 mm s mnohočetnými metastazemi na plicích spolu s tumor.ložiskem vel 23x15mm medialně vpravo pod braničním crus.Následně mi byla pod CT provedena biopsie ledviny a bylo zjištěno difuzní 3 plus pozitivita nádorových buněk,3 plus jaderná pozitivita nadorových buněk s tím že se jedná o světlobuněčný karcinom z renálních buněk.Byl mi nasazen lék Sutent 50mg s tím že se uvidí co dál.Prý se u mně jedná o 4 stadium rakoviny.Dle Vašich zkušeností v daném případě jak dlouho může trvat 4 stadium?S jakou prognozou mohu počítat ?Operaci ledviny odmítli s tím že současný zdrovotní stav vylučuje operaci a tumor v ledvině je moc velky.Budu Vám vděčný za Váš odborný názor a to na co se mám připravit.Předem děkuji za ochotu a Váš čas s uctou Richard
Richard

Dobrý den, Richarde,

Ptáte se na svou prognózu v situaci, kdy Vám byl zjištěn neoperabilní karcinom ledviny ve 4. stádiu s mnohočetnými metastázemi na plicích. Chtěl byste vědět, na co se připravit.

Na odhad časové prognózy si skutečně netroufnu bez toho, aniž bych Vás viděla a mohla posoudit postup onemocnění v čase. Čtvrté stádium je to nejpokročilejší, kdy bohužel ani léčbou není možné onemocnění zastavit. Pokud není možno operovat, zvolili nejspíš onkologové léčbu Sutentem, jako pokus o to, předejít komplikacím a alespoň trochu zpomalit zhoršování stavu. Většinou se prognóza dá odhadnout z rychlosti ztráty kondice, a soběstačnosti v čase. Pokud dochází ke zhoršování stavu a slabosti z týdne na týden, bývá prognóza v týdnech, pokud se stav horší skokově ze dne na den, kdy jeden den nemocný chodí po bytě a má alespoň trochu chuť k jídlu a druhý den zcela ulehne a přestane polykat, tak se prognóza výrazně zkrátí na horizont dnů. Podle toho, že dokážete napsat dotaz a soustředit se na práci s počítačem a dojet na kontrolu na onkologii soudím, že se Vaše prognóza pohybuje nejspíš v měsících. Ale jestli jich bude šest, nebo dva, to skutečně neodhadnu.

Co Vás s Vašim onemocněním může čekat, je nejspíše postupná ztráta kondice. Jsou pacienti, které metastázy v plicích vůbec neobtěžují, ale někdy můžou být bohužel zdrojem mnoha potíží. Nejdříve se může objevit dušnost při námaze, nebo dráždivý kašel, někdy se může hromadit voda v pohrudniční dutině – fluidothorax, který se často může odsát a nemocnému tím výrazně ulevit. Co by se s velkou pravděpodobností mohlo objevit, je krev v moči v důsledku dalšího prorůstání nádoru ledvinou. Nádor může zabránit odtoku moče z ledviny, a to by mohlo způsobit bolesti. I to je řešitelné. Urologové zavádějí do močovodu vystužující hadičky, nebo vyvedou hadičku přímo z ledviny kůží ven, aby se nehromadila a nezpůsobovala bolest. Jsou to v dnešní době většinou velmi jednoduché a nezatěžující výkony. Pokud nejsou dost účinné, nebo není možné je provést, dá se bolest účinně léčit léky či kombinací několika různých léků s odlišným mechanismem účinku. Stejně tak při dušnosti máme možnosti, jak ulevit a pomoct.

Mezi prvními známkami horšení stavu bývá slabost, rychlá unavitelnost a ztráta kondice. Jasným projevem progrese, tedy výrazné pokročilosti onemocnění, bývá nechutenství, někdy až odpor k jídlu. To jde ruku v ruce s převahou, kterou nádor na tělem nemocného získává. Snižování příjmu stravy tedy není příčinou slabosti, ale jeho důsledkem. A také signálem, že čas se krátí spíše na týdny. Bývá to doba, kdy nejčastěji přijímáme onkologicky nemocné pacienty do hospicové péče. Kdy je zapotřebí důsledně tišit nepříjemné doprovodné příznaky onemocnění. Určitě bych doporučovala obrátit se na lůžkové či mobilní hospicové zařízení ve chvíli, kdy byste pozoroval pocit dušnosti v klidu, tedy i mimo fyzickou zátěž, pokud byste zcela ztratil chuť k jídlu, měl potíže s polykáním léků, či neměl sílu dojít do koupelny a většinu dne trávil v posteli.

Přeji vám mnoho sil a zejména abyste našel takovou pomoc, která vyhoví tomu, co si přejete a co potřebujete.

S úctou,

MUDr. Katarína Vlčková