Jsem vdovec od roku 1998, letos mi bude 55 let, syn má studovat ještě 3 roky. Jak je to s nárokem na důchod dál?

Odpověď na dotaz ze dne 16. května 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den , ovdověl jsem v r.1998 , pobírám doposud vdovecký důchod . Syn studuje VŠ . V r.2019 mi bude 55 let , předpokládaná doba studia mého syna je ještě 3 roky, to mi bude 58 let . Budu mít po ukončení jeho studia nárok na další pobírání vdoveckého důchodu ? Pokud syn ukončí studium dříve , budu mít nárok na pobírání vdoveckého důchodu v 58 letech ? Děkuji
Bedřich Toth
Píšete, že jste vdovec od roku 1998, pobíráte vdovecký důchod, bude Vám letos 55 let. Váš syn studuje, pravděpodobně bude studovat ještě 3 roky, do Vašich 58 let. Zajímá Vás, zda po skončení jeho studia Vám nárok na vdovecký důchod zůstane. Případně co se stane, pokud syn ukončí studium dříve.

Dobrý den, pane Tothe,

nárok na vdovecký důchod máte, pokud splňujete některou z podmínek. Tou je kromě péče o nezaopatřené dítě také dosažení potřebného věku. Podle starší úpravy, která se na Vás vztahuje, protože jste vdovec již od roku 1998, splníte podmínku, až dosáhnete 58 let. Pokud tedy v době, kdy dovršíte tento věk, bude syn studovat, budete splňovat obě podmínky a po ukončení synova studia můžete důchod pobírat dál, protože splníte věkovou podmínku.

Pokud syn studium do té doby ukončí, přestanete důchod pobírat. Pokud v průběhu pěti let od zániku nároku splníte nově některou podmínku – např. věkovou (tedy ve Vašem případě dovršení 58 let) – nárok mít znovu budete.

Informaci si můžete ověřit prostřednictvím Call centra ČSSZ.

S přáním všeho dobrého

Barbora Váchová