Jsem vdova narozená v květnu 1963. Budu mít nárok na obnovu vdovského důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 9. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda mi vznikne nárok na obnovu vdovského důchodu po jednom roce. Pracovnice OSSZ mi na mou otázku nedokázala odpovědět. Ovdověla jsem dne 17. srpna 2023 a narodila jsem se 20. května 1963. Děkuji Vám.

Marie

Píšete, že jste ovdověla v srpnu 2023 a narozená jste 20. května 1963. Obracíte se na nás s dotazem, zda budete mít po jednom roce nadále nárok na vdovský důchod.

Dobrý den,

na vdovský důchod po jednom roce vzniká nárok, pokud budete splňovat alespoň jednu z následujících podmínek:

  • pečujete o nezaopatřené dítě,
  • pečujete o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
  • pečujete o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s Vámi žije ve společné domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost),
  • jste sama invalidní ve třetím stupni,
  • dosáhla jste (dosáhl) alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší. 

I v případě, kdy byste nesplňovala některou z prvních čtyřech výše uvedených podmínek, se Vás týká poslední podmínka vázaná na důchodový věk, který je pro muže narozené v roce 1963 64 let a 8 měsíců. 

Vzhledem k tomu, že věku 60 let a 8 měsíců dosáhnete k 20. lednu 2024, budete mít nárok na vdovský důchod i po uplynutí jednoho roku od úmrtí Vašeho manžela. Žádost o důchod je třeba vyřídit na příslušné OSSZ, se kterou jste již ohledně Vašeho vdovského důchodu v kontaktu.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz