Jsem v situaci, kdy mi zdravotní stav neumožňuje se o sebe plně postarat. Mohu si zažádat o příspěvek na péči?

Odpověď na dotaz ze dne 19. května 2016 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Jsem již půl roku v inv.důchodu 3. stupně-revmatoidní artritida,mám velké problémy s pohybem.Do obchodu mohu jít jen tehdy,kdy náhodou funguji a bolesti jsou snesitelné.Trochu kulhám,čeká mne ještě šestá operace na nohou(klenba,prsty).Mám dny kdy nezvednu ani hrnek,neučešu se,neustelu,z toho bolesti poleví a trochu funguji.V těchto dnech vyřizuji,nakupuji ap.Chystám se na úřad práce pro průkazku ZT a hlavně chci požádat o příspěvek na péči-moji dva synové bydlí jinde a jezdí kvůli mně na mé požádání(větší nákupy,úklid,vysávání,umytí oken).Mohu dostat tento příspěvek a co musím splňovat za podmínky,kdo rozhoduje o příspěvku a průkazce,jak dokáži svůj zdr.stav když přijdu na úřad v den,kdy chodím a dojdu tam?Synové s tím mají dost velké výlohy,pomáhají mi také sousedi a cizí lidé v domě. Děkuji Vám za odpověď
Alena
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ráda byste věděla, zda byste měla nárok na příspěvek na péči, který by Vám v situaci, kdy se nezvládáte o sebe postarat, pomohl finančně si zajistit pomoc.

Dobrý den, paní Aleno,

příspěvek na péči je poskytován osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při péči o sebe a při zajištění soběstačnosti. Příjemce sám rozhoduje o tom, kterým poskytovatelům pomoci příspěvek na péči předá a v jaké výši. O příspěvku rozhoduje příslušný Úřad práce v místě Vašeho bydliště. Veškeré informace týkajících se správního řízení o dávce, například jaké podmínky musíte splňovat, najdete na našich stránkách (viz odkaz výše).

K Vašemu dotazu na dokazování: Vy nedokazujete svůj zdravotní stav, ten bude posuzovat posudkový lékař na základě podkladů o Vašem zdravotním stavu, o který si požádá Vašeho praktického lékaře. Domů za Vámi přijde pouze sociální pracovnice, která se Vás bude ptát na to, jak prakticky zvládáte své základní životní potřeby. Nemyslím, že by Vám uškodilo, že si dojdete se žádostí o dávku na Úřad práce v době, kdy to Váš zdravotní stav právě dovolí.

O dávku příspěvku na péči si určitě požádejte.

Přeji Vám klidné dny.

Oldřich Hanibal