Jsem v invalidním důchodu a v exekuci, sirotčí důchod syna byl pozastaven, pečuji o dvě děti. Lze rychle obnovit sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 13. září 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,syn ukončil Zš v 16 letech a nastoupil v září na učební obor,byl mi pozastaven sirotčí důchod a upraveny exekuční srážky vzhledem k počtu vyživovaných dětí.Potvrzení o studiu jsme poslali v září po zastavení,jelikož syn nastoupil do nové školy v září a potvrzení škola,že nastoupil mohla učinit až nyní. .Zároven pobírám invalidní důchod 3 .stupně a jsem v insolvenci díky bývalému muži.Jsem v zoufalé situaci,pečuji o 2 děti a náš příjem se sníží cca o 6000kc,takže na živobytí budem mít cca 8000kc,syn má bezlepkovou stravu atd.Dá se nějak urgentně vyřídit obnovení sirotčího důchodu?Bylo mi řečeno,že vzhledem k tomu,že mám exekuci,tak zpracování trvá několik měsíců..Nemám ani topivo a zima je za dveřmi.Děkuji
Jana šikolová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že jste nyní v nelehké finanční situaci kvůli čekání na obnovu výplaty sirotčího důchodu Vašeho syna, který nastoupil v září na učební obor. Ptáte se zda lze nějak zrychlit řízení o obnovení sirotčího důchodu.

Dobrý den,

správní lhůta pro vyřízení obnovy nároku na sirotčí důchod spojený s exekučními srážkami trvá dle informací Call centra ČSSZ zpravidla 60 dnů. Doporučuji Vám se průběžně informovat o stavu řízení přímo na Call centru ČSSZ, kde Vám po uvedení rodného čísla mohou dát přesnější informace, v jaké fázi se řízeni nachází. Úřad by měl obecně jednat bez zbytečných odkladů a průtahů.

V případě, že by Váš příjem činil celkem 8000 Kč a pečujete sama v domácnosti o dvě nezletilé děti, můžete zkusit požádat o dávky v hmotné nouzi na úřadě práce.

S pozdravem

Irena Buchtová