Jsem studentem vysoké školy s prezenční výukou. Budu mít stále nárok na sirotčí důchod, kdybych se stal OSVČ?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 8. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, jsem student vysoké školy s prezenční výukou. Kdybych se stal OSVČ a zároveň stále byl studentem s prezenční výukou, tak mám stále nárok na sirotčí důchod? Co by to pro mě znamenalo, kdybych si začal platit sociální a zdravotní pojištění. Děkuji za odpověď

Matyáš
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Jste prezenčním studentem vysoké školy a pobíráte sirotčí důchod. Ptáte se, jestli byste měl nárok na sirotčí důchod, i kdybyste se stal OSVČ a jestli by nárok neovlivnilo ani kdybyste se stal plátcem sociálního a zdravotního pojištění.

Dobrý den,

u prezenční formy studia není přivýdělek nijak omezen. Je možné pracovat na jakýkoli typ pracovní smlouvy nebo jako OSVČ a mít libovolný výdělek nebo zisk a stále budete mít nárok na sirotčí důchod. Váš nárok neovlivní ani odvádění sociálního a zdravotního pojištění.

Pro další informace se můžete obrátit na OSSZ v místě Vašeho bydliště nebo na Call centrum ČSSZ na telefonním čísle 800 050 248. Ohledně dotazů k odvodům na zdravotní pojištění se můžete obrátit na infolinku nebo pobočku Vaší zdravotní pojišťovny.

S úctou 

Anna Hašplová

Dotaz zodpovídá

PhDr. Anna Hašplová

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz