Jsem studentem denního studia na VŠ a chci si založit živnost. Bude to mít vliv na pobírání sirotčího důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 4. srpna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, jsem studentkou vysoké školy a pobírám sirotčí důchod. Zároveň také pracuji na dohodu, v této práci mám podepsaný růžový papír. Chtěla bych si ještě založit živnost a zajíma mě tedy, zda to nebude mít nějaký vliv na pobírání sirotčího důchodu a jak je to s placením odvodů v případě, že jsem studentem na denním studiu (zajímá mě hlavně zdravotní a sociální pojištění, zda je třeba je platit od začátku, případně zda jsou nějaké výjimky).
Pavlina
Píšete, že jste studentkou denního studia na VŠ a pobíráte sirotčí důchod. Pracujete na dohodu. Plánujete si založit živnost. Ptáte se, jestli to bude mít vliv na pobírání sirotčího důchodu a jak to bude s odvody zdravotního a sociálního pojištění.

Dobrý den, Pavlíno,

pokud jste studentkou denního studia, rozsah práce není nijak omezen, a to i v případě, že odvádíte zdravotní a sociální pojištění. Omezení platí u kombinovaného studia.

Naše poradna podává pouze základní informace týkající se pozůstalostních důchodů. Bližší informace ohledně podnikání studentů, odvodů u OSVČ apod. se můžete dočíst např. na portálu finance.cz nebo jakpodnikat.cz.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská