Jsem rok na ÚP v Praze, starám se o manželovu maminku s Alzheimerovou chorobou v Neratovicích. Jak požádat o příspěvek na péči? Kde musí péče probíhat?

Odpověď na dotaz ze dne 8. října 2015 zobrazit původní dotaz
Dobrý večer, ráda bych se zeptala na několik informací,týká se to ohledně manželovy maminky. Maminka již delší dobu trpí AL chorobou,nepamatuje si věci které dělala před minutou,několik let bere léky které moc nepomáhají. Dotaz počíná v tom:kdybych se o ni chtěla starat potřebuje už 24 hodinovou péči,jak mám postupovat. V současné jsem již 12 měsíců na UP bez zaměstnání a nemohu stále najít vhodné zaměstnání,bydlím v Praze a maminka v Neratovicích. Nevím přesně na který úřad bych měla jít zažádat jestli v Praze či v Neratovicích a nevím kdo má žádat jestli maminka nebo já. No a v neposlední řadě se zeptám zdali bych ji mohla mít střídavě v Praze a v Neratovicích,jak budou úřady postupovat. To je asi tak vše co by mě zajímalo. Předem Vám velice děkuji za vaši odpověď a přeji krásné dny. S pozdravem, Vlastimila Sucháňová
Vlastimila Sucháňová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete o mamince manžela, která trpí Alzheimerovou chorobou a potřebuje 24 hodinovou péči. Vy jste delší dobu na ÚP. Zajímáte se, jak postupovat v případě, že byste se rozhodla o manželovu maminku starat. Jak o příspěvek na péči požádat a v jakém místě musí péče probíhat.

Vážená paní Sucháňová,

o příspěvek na péči žádá vždy člověk, který potřebuje péči, žádost byste tedy vyplňovala jménem manželovy maminky. Příspěvek na péči náleží člověku, který je závislý na péči druhé osoby. Podle míry závislosti se následně určuje výše příspěvku na péči, která je ve 4 stupních – I. stupeň je nízký – 800 Kč za měsíc, II. stupeň – 4000 Kč; III. stupeň – 8000 Kč a IV. stupeň závislosti – 12 000 Kč.
Žádost o příspěvek se podává na úřadu práce podle místa trvalého bydliště žadatele. Pokud budete mít maminku doma v Praze, úřady si žádost mezi sebou předají. Jen upozorňuji, že řízení o příspěvku na péči v Praze bude trvat delší dobu než v Neratovicích. Zhruba do 14 dní po podání žádosti přijde do domácnosti na šetření sociální pracovnice, která zkoumá míru závislosti žadatele. Poté je žádost předána posudkovému lékaři, který rozhoduje o stupni závislosti. Do žádosti doporučuji vyplnit pouze jednoho lékaře, a to obvodního, od kterého si posudkový lékař vyžádá zdravotní dokumentaci žadatele. Pokud byste v žádosti uvedla lékařů více, celý proces se prodlouží.
Pokud se chcete stát pečující osobou, je nutné v žádosti, v části Oznámení o poskytovateli péče, uvést Vaše jméno. Pokud by mamince byl přiznán příspěvek na péči II. a vyššího stupně a Vy byste byla pečující osobou, poté čas, který strávíte péči, Vám bude započítán jako náhradní doba pro důchodové účely a zdravotní pojištění za Vás bude hradit stát. Příspěvek na péči tak i náleží Vám jako odměna za péči. Jednoduše řečeno příjemce příspěvku si platí službu nebo člověka, který o něj pečuje.
Více o příspěvku na péči naleznete zde – Příspěvek na péči.

S pozdravem

Olga Stránská