Jsem OSVČ, pobírám sirotčí důchod a dálkově studuji. Jak je to s pojištěním a výší přivýdělku?

Odpověď na dotaz ze dne 18. září 2018 zobrazit původní dotaz
Dobry den, omlouvam se za nesrozumitelny dotaz. Potrebovala bych pomoci a poradit. Od zitra jsem OSVC, jenze k tomu studuji DALKOVE a pobiram sirotci duchod. Na Cssz v Plzni mi rikali, ze jakmile presahnu 23.000 do konce roku, tak ze budu muset vracet preplatek. Podle internetu jsem zjistovala, ze by to melo byt vic. Mam pravdu? Dale jsem si myslela, ze jakmile jsem na skole a mam uznany status studenta, tak platcem zdravotniho a socialniho je stat. Je to tak? Prosim o pomoc. S pozdravem Dragounova Veronika
Dragounova Veronika
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Studujete dálkově, jste čerstvě OSVČ. Víte, že pokud studujete dálkově a pobíráte sirotčí důchod, můžete si přivydělávat pouze do výše, která nezakládá účast na sociálním pojištění.

Dobrý den,

pro vedlejší samostatnou výdělečnou činnost pro rok 2018 činí tzv. rozhodná částka 71 950 Kč. Na 4 měsíce, které zbývají do konce roku, tak vychází částka necelých 24 000, což celkem odpovídá údaji z OSSZ v Plzni. Nevím, zda se při přepočtu pracuje s celými měsíci nebo s přesným počtem dnů. Pokud máte jiná čísla, můžete svou situaci zkonzultovat v Call centru ČSSZ. Po zadání svého rodného číslo se můžete bavit zcela konkrétně.

Co se týče zdravotního pojištění, podle informací na webu VZP hradí stát zdravotní pojištění za všechny studenty vysokých škol až do 26 let, bez ohledu na formu studia i bez ohledu na to, zda jsou výdělečně činní.

Přeji Vám hodně zdaru při podnikání i studiu.

Barbora Váchová