Jsem jediný dědic ze závěti. Synovec, který vypravil pohřeb, dostal darem dům. Jak je to s cennostmi v domě?

Odpověď na dotaz ze dne 1. února 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den jsem prasynovec ze závěti jsem jediný dědic. Vypravitel pohřbu byl synovec má nárok abych mu proplatil pohřeb i kdyz si vše vybral sám a na fakture jsou i věnce a květiny od něho? Druhá otázka je barák v kterém celý život bydlela darovala za životu právě synovcovy který vypravil pohřeb. Co věci (obrazy a cenné věci co byli v bytě) mám na ne nárok? A jak se k nim dostat? Děkuji za odpověď
Michal

Dobrý den,

náklady pohřbu se mají hradit z pozůstalosti. Pokud budete jediným dědicem, může po Vás synovec požadovat náhradu nákladů, které na pohřeb vynaložil.

Umělecká díla nebo jiné cennosti nejsou součástí nemovité věci. Je tedy otázkou, zda při darování nemovitosti byly společně s ní darovány také další movité věci nacházející se v ní. Pokud nebyly, zůstaly tyto movité věci ve vlastnictví zemřelého a jsou součástí pozůstalosti. Doporučovala bych upozornit notáře, že tyto věci existují a že se nacházejí v domě, který byl zemřelým darován za jeho života. Pokud synovec není vlastníkem věcí na základě darování, je povinen věci vydat Vám jako jedinému dědici, a to na základě rozhodnutí soudu o tom, že jste nabyl vlastnické právo k nim.

S pozdravem

Barbora Vráblová