Jsem invalidní v 1. stupni, na úřadu práce. Pečovala jsem o tatínka, nyní chci o maminku. Jak je to s prací a lety do důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 20. listopadu 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Měla bych takový dotaz.Prosim Vás od 1.4.2020 jsem vedená na pracovním úřadu a mám několik let první stupeň invalidity. Mému tatínkovi bylo 86,kdy jsem si v září zažádala o péči o osobu blízkou a můj tatínek 17.112020 zemřel.Mojí mamince je 80 let. Chtěla jsem se zeptat zda si mohu znovu zažádat o péči o osobu blízkou a jak to bude s počítáním let do mého důchodu bude mi v lednu 52 let, kdyby maminka dostala první nebo druhý stupeň závislosti musela bych chodit do práce nebo jak by to bylo?Zapomíná vypnout sporák nebo ho zapálit,proto bych ji chtěla být každý den na blízku a kontrolovat,aby se něco nestalo.Bydlíme spolu v patrovém baráčku.
Jitka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ráda byste věděla, zda si můžete po ukončené péči o tatínka znovu požádat o příspěvek na péči, ale nyní při péči o maminku. Kdyby byl pak mamince přiznán příspěvek na péči v prvním nebo druhém stupni, chcete vědět, zda byste musela chodit do práce a případně, jak to bude se započítáním let do Vašeho důchodu.

Dobrý den, paní Jitko,

o příspěvek na péči bude žádat maminka, která péči pro sebe potřebuje. Ta pak v žádosti (oznámení o poskytovateli pomoci) určí pečující osobu, která o ni bude pečovat, tedy zapíše Vás.

Pokud bude mamince přiznán druhý stupeň a vyšší, budete mít sociální (i zdravotní) pojištění hrazené státem jako takzvanou „náhradní dobu pojištění“ a čas, který věnujete péči o blízkého člověka – maminku, se Vám započítá do doby pro nárok na starobní důchod a to i přesto, že nepracujete. Se zřetelem na rozsah potřeb, které jste vypsala, pochybuji, že by mamince byl přiznán pouze první stupeň. Pokud však ano, nenastoupením do zaměstnání a ukončením evidence na úřadu práce na Vás ze státu přejde platba Vašeho zdravotního pojištění a doba péče se Vám nezapočítá do důchodu. Před nástupem do zaměstnání budete muset zvážit možnosti maminky a zajistit rizika spojená s její nemohoucností. Případně využitím pečovatelských služeb zajistit určitou část dne péče o maminku.

Přeji Vám, ať se Vám podaří o maminku v klidu pečovat.

Zdravím Vás.

Oldřich Hanibal