Jsem hospitalizovaná na onkologii s diagnózou nádoru mozku. Jaká je prognóza? Má ozařování a chemoterapie smysl?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 8. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den tady Alena Kolářová jsem v hospitalizovaná na onkologii v Plzni Fakultní nemocnici Lochotín byl mi diagnostikován a glioblastom Hide Glide nikdo mi neřekl prognózu ani jak bude léčba postupovat operovali mi nádor velikosti 3 na 4 cm a dali mě na ozařování a chtějí chemoterapii Dočetla jsem se že tyto metody nemají téměř žádný vliv na průběh léčby proč bych měla tedy absolvovat chemoterapii když to moc nepomáhá a když tak z devíti procent ozařování již podstupuji ale do chemoterapie se mi nechce má to vůbec smysl když je tento nádor takhle agresivní nechci si zbytečně ničit imunitu prosím moc mi poraďte mně tady nikdo nic neřekne ani lékaři kteří se o mě starají jsem zoufalá a začínám propadat depresi jsem velmi mladá žena Chtěla jsem ještě i miminko je mi 39 let Strašně se trápím a potřebuji také podporu a někoho kdo mi to vysvětlí doopravdy tak jak to je a nebude mi do očí lhát ze strachu. Myslím si že bych měla vědět co se mnou je A jak se to bude dál všechno vyvíjet navíc má 20 let uzkostnou poruchu což mi vůbec nepřidává na klidu prosím poraďte mi jak to vlastně je a jestli je nutné podstupovat chemoterapii do které vůbec nechci jít jsou jiné alternativní metody které by mohly pomoci třeba i Týna čjurvéda atd. Moc děkuji za váš čas a to že jste můj dotaz přečetli Nejsem vdaná ale vlastní nějaký majetek komu připadne majetek příteli který se mnou žije 20 let čím rodině k matce a bratrovi která mě porodila Děkuji za informace s pozdravem a úctou Alena Kolářová Také bych se chtěla zeptat jaký je nejlepší Hospic lůžkový když by má nemoc postupovala rychle a zhoršovala se aby tam byli hodní a kvalitní péče Děkuji moc moc s pozdravem Kolářová

Alena

Máte nově zjištěný nádor mozku (glioblastom High Grade), jste nyní na onkologii a čekáte na další postup. Zajímá vás prognóza onemocnění a také to, zda nabízená léčba – ozáření a chemoterapie – může vůbec průběh onemocnění změnit. Ptáte se i na možnosti hospice.

Vážená paní Kolářová,

nejsem onkolog, a neumím tedy dobře odpovědět na otázky přínosu léčby. Zároveň rozumím vaší úvaze o tom, že pokud léčba moc nepomáhá, je otázkou, zda ji vůbec podstupovat. To je dotaz na ošetřujícího lékaře. Můžete také zkusit zažádat o tzv. druhý názor jiné pracoviště. O alternativních metodách nevím.

Bohužel máte pravdu, že glioblastom vašeho typu je vysoce zhoubný. Dostupná literatura uvádí, že déle než 5 let přežije jen 10 % pacientů. Jde ale o statistický údaj, záleží na řadě dalších faktorů, jak skutečně nemoc bude probíhat. Obdivuji vaši odvahu, s jakou tyto otázky kladete. Hospic, na který se ptáte a především hospicový tým můžete myslím oslovit již nyní právě proto, že hospice disponují celými multiprofesními týmy, které vám mohou pomoci nejen s medicínskou stránkou nemoci, ale může vám nabídnout podporu i v oblasti psychické či sociální a spirituální. Další možností by byla ambulance paliativní a podpůrné péče, pokud je v nemocnici u vás dostupná. A snad jen na závěr: hospic nemusí být nutně jen lůžkový, existují i hospice domácí a některé z nich provozují i ambulance paliativní a podpůrné péče.

S úctou

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz