Jsem bratrův opatrovník. Mohu žádat o nějaký příspěvek?

Odpověď na dotaz ze dne 30. května 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, stala jsem se čerstvě opatrovníkem svému bratrovy, který je soudně zbaven částečně svéprávnosti a já ho mám zastupovat v 5 bodech. Nevím, jestli jako opatrovník v tomto případě mohu žádat o nějaký příspěvek(má-li opatrovník nárok na nějaký příspěvek) a pokud ano, tak jak postupovat při podání žádosti a kde žádost podat. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Eva Kupcová
Eva
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že jste čerstvě bratrovým opatrovníkem, bratr je zbaven částečně svéprávnosti, zastupujete ho v pěti bodech. Ptáte se, zda máte nárok žádat o nějaký příspěvek a případně, jak o něj žádat.

Dobrý den, paní Kupcová,

určitě můžete zažádat o Příspěvek na péči pro bratra. O příspěvek na péči se žádá na místně příslušném úřadu práce pomocí žádosti. Výše příspěvku záleží na stupni závislosti na pomoci druhé osoby, který bude mít bratr přidělen, pohybuje se mezi 880 Kč a 13 200 Kč/ měsíc. Žádost má několik částí, žadatelem bude bratr, poskytovatelem péče může být sociální služba nebo Vy sama.

Pokud budete mít konkrétnější otázky ohledně dalších možných příspěvků a dávek, doporučuji kontaktovat úřad práce nebo portál veřejné správy.

Přeji mnoho sil do péče o bratra a také úspěšné jednání s úřady.

S úctou

Veronika Drnková