Jsem 15 let vdova, letos mi bude 58 let, zvažuji předčasný starobní důchod. Budu současně pobírat i vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 11. února 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, je mi 57let letos mi bude 58 a prosím o radu kdy budu moci odejít do předčasného důchodu a zda při tomto odchodu budu pobírat vdovský důchod. Mám odslouženo více než 35let a manžel byl o 1rok mladší a zemřel před 15ti lety. Děkuji
Jana
Obracíte se na nás s otázkou, kdy budete moci odejít do předčasného starobního důchodu a zdali budete při odchodu pobírat vdovský důchod. Letos Vám bude 58 let, účastna na důchodovém pojištění jste déle než 35 let. Manžel byl o rok mladší, zemřel před 15 lety.

Vážená paní Jano,

co se týče vdovského důchodu, tak záleží na tom, zdali jej stále pobíráte, příp. kdy Vám na něj zanikl nárok. V případě zániku nároku na vdovský důchod Vám může být obnoven ve lhůtě 5 let od zániku předchozího nároku, pokud začnete splňovat některou z následujících podmínek:

  • péče o nezaopatřené dítě (mladší 26 let),
  • peče o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,
  • péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s Vámi žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,
  • invalidita ve třetím stupni,
  • dosažení věku 55 let u vdovy (u vdovce dosažení věku 58 let)

Výše uvedené podmínky platí pro vdovské důchody přiznané před 1.1.2010.

V tuto chvíli splňujete podmínku věku. Pokud vdovský důchod nyní pobíráte, bude Vám náležet i nadále. Pokud vdovský důchod aktuálně nepobíráte, tak záleží na tom, zda jste některou z výše uvedených podmínek splnila do 5 let od zániku předchozího nároku na vdovský důchod.

Termín odchodu do starobního důchodu (i předčasného) nehraje v posuzování nároku na vdovský důchod roli. Nicméně při současném pobírání starobního a vdovského důchodu dochází k tzv. souběhu důchodů. To znamená, že nejvyšší důchod bude vyplácen v plné výši (včetně základní výměry) a z nižšího z důchodů se vyplácí polovina procentní výměry.

Možný termín odchodu do předčasného důchodu záleží na Vašem důchodovém věku (zohledňuje se počet dětí). Oblasti starobních důchodů se však naše poradna nevěnuje. Obrátit se můžete na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení či na Klientské centrum České správy sociálního zabezpečení. Na těchto kontaktech se rovněž můžete informovat o Vašem nároku na vdovský důchod. Starobní i vdovské důchody spadají do jejich agendy.

Držím palce při vyřizování.

S pozdravem

Monika Vaníčková