Již nechci prodlužovat nájem hrobu. Co bude následovat, neuhradím-li nájemné za hrob?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 10. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobry den, prosím o informaci, jestli jsem povinná uhradit náklady spojené s likvidací hrobu v případě, že již nechci nájem prodlužovat. Poslední uložení v rakvi bylo v roce 2015. Co bude následovat, pokud nájemné již neuhradím? Děkuji za odpověď, Ivana Nosková

Ivana Nosková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Ptáte se nás, zda jste povinna hradit náklady spojené s likvidací hrobu v případě, že již nechcete nájem prodlužovat. A také, co se bude dál dít, pokud už nájemné neuhradíte.

Dobrý den, paní Ivano,

podle toho, co jsem našel v zákoně o pohřebnictví, se mi zdá, že pokud přestanete platit nájem za hrob, provozovatel pohřebiště Vás vyzve, abyste nájem uhradila, když ani na výzvu do tří měsíců nájem nezaplatíte, může odstoupit od smlouvy o nájmu. To znamená, že po uplynutí tlecí doby, která je pro nezpopelněné ostatky vymezena se zřetelem ke složení půdy na 10 let, může provozovatel pohřebiště hrob odstranit.

Nicméně i u nájmu za hrob se jedná stále o platbu nájmu. Může se tedy stát, že pokud nájemné nezaplatíte ani po výzvě, provozovatel pohřebiště předá pohledávku k právnímu vymáhání, ve kterém už vám začnou naskakovat i zákonné úroky. Jednotlivá pohřebiště mohou mít různé řády, kde je formulovaný postup likvidace hrobů. Proto mi připadá nejschůdnější varianta obrátit se s dotazem na správce pohřebiště, kde je Vámi pronajatý hrob umístěn. Zpravidla to bývá obec, větší města k tomu mívají zřízené organizace — Správy hřbitovů. Věřím, že když jim sdělíte svůj záměr, představí Vám celý proces ukončení nájmu platný konkrétně na daném hřbitově.

S pozdravem

Lukáš Kutek

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lukáš Kutek

poradenský pracovník

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz