Je uložení popela zesnulého na vlastním pozemku legální?

Odpověď na dotaz ze dne 1. června 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla bych požádat o přesnou definici, resp. zákon, který umožňuje pohřbení popela zesnulého v ekologické urně na vlastním pozemku. Zda je tento postup legální a není v rozporu s hygienickými předpisy, nebo v rozporu se zákonem. Děkuji Vlasta
Vlasta
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, Vlasto,

ptáte se, zda je legální uložení popela zesnulého na vlastním pozemku, a který zákon to ošetřuje. Protože zákon se této situaci nevěnuje, odpovídám vám za redakci poradny, nejsem právník.

Pohřbívání je obecně upraveno Zákonem o pohřebnictví č. 256/2001 Sb. V § 4 odstavci 1 tohoto zákona je uvedeno, že s lidskými pozůstatky a s lidskými ostatky musí být zacházeno důstojně a tak, aby nedošlo k ohrožení veřejného zdraví nebo veřejného pořádku. Dále následuje výčet zácházení s ostatky, které je zakázáno. O nakládání s popelem zesnulého mimo veřejná pohřebiště zákon nemluví. Má se tedy za to, že je dovoleno, pokud je provedeno důstojně. Pokud si přejete popel uložit na vlastním pozemku, nic tomu nebrání. Pouze v případě, že by se jednalo o pozemek ve vlastnictví někoho jiného, je potřeba získat souhlas vlastníka, aby nebylo narušeno jeho vlastnické právo upravené Občanským zákoníkem.

S pozdravem

Petra Černá