Je příspěvěk na péči započítáván do dávek státní podpory?

Odpověď na dotaz ze dne 19. ledna 2015 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, Mám v péči 85letou babičku a před rokem nám byl přiznán příspěvěk na péči. Zajímalo by mě zda se od Nového roku změnily podmínky a příspěvěk na péči se započítává jako příjem do dávek státní sociální podpory (např. příspěvek na bydlení, příspěvěk na živobytí). Zda mám povinnost jej hlásit či nikoliv? Nově totiž Sociální pracovnice u příspěvku na živobytí vyžaduje potvrzení o příspěvku na péči. Děkuji Honsová
Kateřina Honsová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že se staráte o Vaši babičku a před rokem Vám byl přiznán příspěvek na péči. Ptáte se, zda od nového roku patří příspěvek na péči mezi dávky státní sociální podpory a zda jej musíte hlásit u sociální pracovnice, jež s Vámi vyřizuje příspěvek na živobytí.

Dobrý den, paní Honsová,

mezi dávky státní sociální podpory patří přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, porodné a pohřebné. Příspěvek na péči patří mezi dávky pro osoby se zdravotním postižením.

Příspěvek na živobytí je základní dávkou pomoci v hmotné nouzi, jehož výše se stanovuje jako rozdíl mezi živobytím osoby či rodiny a jejich příjmem. Do tohoto příjmu se tedy nejspíš počítá i příspěvek na péči, jímž disponujete. Konkrétně o Vašem případě byste se měla více informací dozvědět na pobočce úřadu práce příslušné Vašemu bydlišti.

S přáním hezkých dní

Anežka Moravcová