Je nějaké zařízení, kde by mohli být prarodiče umístění spolu?

Odpověď na dotaz ze dne 31. 1. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

potřebovala bych poradit ohledně možností péče o babičku a dědu.

Děda - 93 let, už víc jak 3/4 roku na lůžku, zavedena cévka, jí sám, péči zajištuje 2x denně ve všechny dny Charita - osobní hygiena atd.). Jinak se o dědu stará babička 88 let, ta má vyřízené opatrovné na dědu. Před 14 dny diagnostikovali babičce rakovinu slinivky, bez možnosti další léčby. Po 3 dnech ji z nemocnice propustili do domácího ošetřování, prozatím s běžnými léky na utišení bolesti. Babičce není dobře, leží celý den, má bolesti. Péči o dědu tedy nezvládá.
Je prosím nějaké zařízení, kde by mohli být s dědou umístněni spolu? Nechceme je rozdělit, ale péči o ně boužel nezvládáme.

Děkuji a přeji hezký den Vystrčilová

Michaela Vystrčilová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Obracíte se na nás kvůli péči o Vaše prarodiče. Píšete, že babička pečovala o dědu, ale nyní sama onemocněla a Vy teď hledáte zařízení, kde by mohli být spolu a měli i zajištěnou potřebnou péči.

Vážená paní Vystrčilová,

Zařízení, které může poskytnout takovou péči i společný pokoj pro oba prarodiče je domov pro seniory. Není také úplně známo, že domácí hospic může spolupracovat s domovem pro seniory a multiprofesní tým hospice může pomoci se zajištěním péče v závěru života. Obávám se, že v praxi může nějakou dobu trvat než by se Vám podařilo najít místo pro oba prarodiče zároveň.

V době, kdy by ještě nebyla volná kapacita, by mohli být prarodiče spolu asi jedině doma s větším využitím sociálních služeb (pečovatelská služba, osobní asistence, terénní odlehčovací služba, tísňová péče) a zdravotních služeb (agentura domácí péče) v případě potřeby by se mohla přidat ambulance paliativní medicíny nebo domácí hospic. V rámci pobytových zařízení byste mohla kontaktovat ještě odlehčovací centra, lůžkové hospice nebo domovy s pečovatelskou službou. (Mám však za to, že by Vám museli vyjít vstříc, protože by asi bylo potřeba jejich péči kombinovat s nějakou další službou).

Mohlo by být také užitečné požádat o pomoc nejbližší sociální odbor. Při koordinaci služeb pak může být výraznou pomocí i osobní nebo telefonická konzultace v poradnách, které se věnují pečujícím. Pro konkrétní tipy na jednotlivé instituce můžete kontaktovat poradnu Cesty domů nebo nebo poradnu Život 90, s koordinací péče doma mohou pomoci pracovníci v poradně Krásy pomoci.

Je krásné, že se snažíte prarodičům zprostředkovat společný čas a péči. Přeji Vám i jim, aby se to podařilo.

S přáním všeho dobrého

Sára Balabánová

Dotaz zodpovídá

Bc. Sára Balabánová

Bc. Sára Balabánová

sociální pracovnice, perinátální provázení

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz