Je možný souběh rodičovského příspěvku a pozůstalostních důchodů?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 5. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám 23 let a kombinovaně studuji VOŠ + brigády. Během toho pobíráme s otcem sirotčí a vdovský důchod, který mi přenechává. Právě jsem neplánovaně otěhotněla a zajímá mě, budeme mít nárok na oba tyto příspěvky i při čerpání rodičovského příspěvku? Moc děkuji za odpověď. Kateřina

Kateřina
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete nám, že ve svých 23 letech studujete VOŠ, pobíráte sirotčí důchod a Váš otec zase vdovecký. Otěhotněla jste a zajímá Vás, zda na vaše pozůstalostní důchody budete mít nárok Vy i Váš otec i při pobírání rodičovského příspěvku.

Dobrý den, Kateřino,

pro vyplácení sirotčího důchodu je jednou z hlavních podmínek nezaopatřenost sirotka, to znamená nejčastěji, že mu ještě nebylo 26 let a jeho studium stále trvá. V případě kombinovaného studia a brigádního přivýdělku je pro vyplácení příspěvku ještě nezbytné, aby výdělečná činnost nezakládala účast na důchodovém pojištění, tj. z výdělku se neodvádí pojistné na sociální zabezpečení (důchodové pojištění).

Pokud jsou splněny tyto podmínky, nebrání výplatě sirotčího důchodu ani souběžné pobírání rodičovského příspěvku nebo třeba sňatek, jak uvádí přímo na svém webu Česká správa sociálního zabezpečení.
A protože péče o nezaopatřené dítě patří mezi podmínky pro čerpání vdoveckého důchodu a Vy při splnění vyjmenovaných podmínek stále nezaopatřeným dítětem budete, nepřekáží nic ani trvání vdoveckého důchodu Vašeho otce.

Pro další informace o Vašem sirotčím důchodu se můžete obrátit na nejbližší pobočku nebo Call centrum České správy sociálního zabezpečení, kde můžete při sdělení Vašeho rodného čísla dostat zcela konkrétní informace přímo o sobě.

S pozdravem a přáním zdaru

Lukáš Kutek

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lukáš Kutek

poradenský pracovník

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz