Je možné sirotčí důchod inkasovat zpětně?

Odpověď na dotaz ze dne 2. července 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den mám otázku .Otec mi zemřel ve 14 a já dochodila poslední školní rok poté nastoupila na střední a po 3 měsíci jsem. Ukončila školu a teď jsem na Úřadu práce ..takže se chci zeptat jestli dostanu alespoň za tu krátkou dobu sirotčí důchod pozpátku děkuji za odpověď
lucie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Váš otec umřel, když Vám bylo 14 let. Dochodila jste základní školu a poté nastoupila na střední. Studium na střední škole jste po třech měsících ukončila. Nyní jste na Úřadu práce. Ptáte se, zda Vám za dobu, kdy jste studovala, zpětně náleží sirotčí důchod.

Dobrý den, Lucie,

pro nárok na sirotčí důchod hrají roli jednak tzv. nezaopatřenost dítěte, jednak naplnění podmínky potřebné doby pojištění u zemřelého rodiče. V případě naplnění obou můžete sirotčí důchod nárokovat zpětně, a to nejdéle do 5 let.

Co se týče podmínky nezaopatřenosti dítěte, po dobu studia na základní a střední škole jste ji splňovala. Podmínka nezaopatřenosti by byla rovněž splněna v případě, že byste povinnou školní docházku ukončila a byla jste evidována na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Evidence na Úřadu práce znamená nezaopatřenost dítěte pouze do 18 let věku dítěte a pouze v případě, že dítě nemá nárok na hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání.

Pak je tady podmínka potřebné doby pojištění. Neumím říci, zda ji Váš otec naplnil.

Pro konkrétnější odpověď doporučuji kontaktovat call centrum České správy sociálního zabezpečení na čísle 257 062 860 nebo osobně zajít na jejich okresní pobočku podle Vašeho trvalého bydliště. Potřebovat budete otcovo a své rodné číslo, na jejichž základě úřednice zjistí, zda nárok máte či ne.

S pozdravem,

Juliána Bindásová