Je možné sepsat dříve vyslovené přání, že si přeji odpojit od přístrojů, pokud se do 2 měsíců můj zdravotní stav nezlepší?

Odpověď na dotaz ze dne 22. prosince 2015 zobrazit původní dotaz
Zatím jsem zdravá, ale přemýšlím o tom, kdyby se mi stal třeba úraz a zůstala bych závislá na přístrojích. Je možné sepsat DVP, že si přeji odpojit od přístrojů, pokud se do 2 měsíců můj stav nezlepší?

Dobrý den,

pacient může prostřednictvím dříve vysloveného přání vyjádřit souhlas či nesouhlas s budoucím poskytováním zdravotních služeb, tedy i to, že si nepřeje, aby byl udržován při životě pomocí přístrojové podpory. Problém ovšem je, že § 36 odst. 5 zákona o zdravotních službách stanoví, že nesmí být respektováno takové dříve vyslovené přání, které vede k aktivnímu usmrcení pacienta, což je podle některých právních názorů právě případ odpojení od přístroje. Jinými slovy, pokud byste si přála, abyste za určitých okolností byla odpojena od přístrojů, jistě je možné takové dříve vyslovené přání sepsat. Osobně se domnívám, že pacient má právo – až na výjimky stanovené zákonem, např. soudně stanovené ochranné léčení – odmítnout jakoukoliv péči. Ústavní soud ČR k tomu konstatuje, že povinnost zdravotníka léčit není víc, než právo pacienta nebýt léčen. Má-li pacient právo odmítnout v zásadě jakoukoliv léčbu, měl by mít právo odmítnout i léčbu, která je shodou okolností poskytovaná s využitím přístroje. Jak jsem ale upozorňovala výše, ukončit přístrojovou podporu životních funkcí by mohlo být považováno za aktivní usmrcení, které zákon nepřipouští.

S pozdravem

Helena Krejčíková