Je možné ponechat si urnu jinde, než má zesnulý trvalé bydliště?

Odpověď na dotaz ze dne 7. března 2020 zobrazit původní dotaz
Dobry den, Moji rodiče maji problem s alkoholem a proto očekávám, že dojde v blízké budoucnosti k nejhoršímu. Zajímalo by mě jak to je, když osoba, která má trvalý pobyt na Slovensku a už déle pracuje v Čechách, jak by to bylo s jejím pohřbem.Četla jsem, že převezení těla na Slovensko z Čech stoji dost, takže bychom zvolili kremaciu. Preto se chci předem informovat jestli bych si mohla urnu s popelem ponechat i tady v Česku, protože zde žiji už déle a nechci ji dávat na Slovensko.Nebo se urna musí vypravit do místa trvalého bydliště zesnulého?Také by mě zajímalo kdo je povinen tuto událost provést, sestra řekla že nebude nic financovat,matka peníze nemá, tak předpokládám že vše bude na mne. .Dalo by se pak nějak řešit spory se sourozencem?Dekuji moc za Váš čas.
Jana
Píšete, že zvažujete, jak postupovat v případě úmrtí Vašich rodičů. Jestli tomu dobře rozumím, Vy i rodiče žijí v Čechách, ale trvalý pobyt mají rodiče na Slovensku. Ptáte se, zda si můžete nechat urnu v místě, kde žijete, nebo je třeba dopravit ji do místa trvalého bydliště zemřelého. Přemýšlíte také nad finanční stránkou věci a ptáte se, jak je možné řešit spory v rodině ohledně placení souvisejících výdajů.

Dobrý den, paní Jano,

co se týče nakládání s urnou, nic Vám nebrání v tom, nechat si urnu v místě, kde žijete, žádná povinnost převážet ji do místa trvalého pobytu zemřelého neexistuje. Je na rozhodnutí pozůstalých, jaké místo pro uložení urny zvolí, případně zda zemřelí vyjádřili za svého života přání, na jakém místě chtějí být pohřbeni.

Zmiňujete, že Vaše sestra se neplánuje finančně podílet patrně na žádných výdajích souvisejících s pohřbem, jestli tomu dobře rozumím. Píšete, že bude vše na Vás. Působí to na mě tak, že plánujete uhradit potřebné náklady sama. Zároveň se ptáte, jak řešit spory se sourozencem. Nevím, zda tím myslíte, že byste chtěla probrat, jak si se sestrou o tom promluvit, nebo zda Vás zajímá právní rozměr věci. Pokud jde o možnosti rozhovoru a téma vztahu se sestrou, můžete např. navštívit některou z poraden pro rodinu nebo psychologa či psychoterapeuta. Pokud Vás zajímají právní možnosti řešení, můžete se obrátit na některou z občanských poraden.

Přeji Vám hodně sil v nelehké situaci.

Barbora Váchová