Je možné pobírat zároveň peněžitou pomoc v mateřství, vdovský a sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 16. února 2015 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, pobírám s matkou vdovský a sirotčí důchod po otci celkem cca 13 500 kč. Jiný příjem nemáme,jen tento důchod. Je mi 24 let a studuji na střední škole - denní studium. Nyní se, ale celá situace mění, jsem v začátku druhého trimestru těhotenství, školu stále navštěvuji a budu navštěvovat do června tohoto roku,kdy mám závěrečné zkoušky. Po vykonání těchto zkoušek se jdu hlásit na pracovní úřad. Termín porodu mám koncem srpna. Ptám se, zda nám bude přes velké prázdniny (červenec/srpen) ještě důchod zaslán,i když budu na pracovním úřadě,či už na něj nemáme nárok?? A jak to je v tomto případě s mateřskou,či rodičovským příspěvkem?? Nebo sociálními dávkami ?? Předem velice děkuji za zodpovězení mých otázek a za Váš čas,který je cenný. Děkuji Anna
Anna Loud
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se nás, zda budete mít nárok na sirotčí důchod a Vaše maminka potažmo na důchod vdovský ještě o prázdninách poté, co ukončíte v červnu tohoto roku studium na střední škole. Jste nyní těhotná, takže nenastoupíte po studiu do zaměstnání, ale budete se ihned hlásit na úřad práce. Předpokládaný termín porodu máte stanovený na srpen tohoto roku a tážete se, jak to ve Vašem případě bude s peněžitou pomocí v mateřství a s rodičovským příspěvkem.

Dobrý den, Anno,

nejprve se budu věnovat dávkám, které souvisejí s mateřstvím.

Když žena otěhotní, obvykle pobírá nejprve dávky peněžité pomoci v mateřství (více o této dávce vyplácené cca 6-8 týdnů před porodem a 20 týdnů po něm, včetně způsobu podání žádosti, najdete v odkazu výše).

Poté začne pobírat dávky rodičovského příspěvku. Více o nich, včetně způsobu podání žádosti, najdete na v odkazu.

Tato situace je ale jiná u studentek, které jsou těhotné a které v posledních 3 letech neodpracovaly nejméně 12 měsíců.

Od 1. 1. 2009 došlo ke změnám v zákoně č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, z nichž vyplývá, že ženy ve výše popsané situaci nemají nárok na pobírání peněžité pomoci v mateřství.

Ženy, které nepobírají peněžitou pomoc v mateřství, nemohou volit, v jakém režimu budou pobírat rodičovský příspěvek. Pobírají ho jednoznačně od data porodu, a to v předem daném režimu.

  • Tedy jste-li studentkou, která neodpracovala v posledních 3 letech 12 měsíců, nedostanete dávky peněžité pomoci v mateřství.
  • Po porodu Vám může být vyplaceno porodné. Od ledna 2015 má na něj nárok rodina, které se narodilo první nebo druhé živé dítě a jejíž příjem v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte byl nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Výše porodného činí 13 000 Kč na první živě narozené dítě, při narození druhého živého dítěte je to 10 000 Kč.
  • Od data porodu dítěte dostanete dávky rodičovského příspěvku (musíte si o ně zažádat). Rodičovský příspěvek Vám bude vyplácen v pevných měsíčních částkách 7600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3800 Kč do 4 let věku dítěte.

Nyní přejdu k sirotčímu a vdovskému důchodu.

Na sirotčí důchod má člověk nárok, splňuje-li podmínky, které se k němu vážou.

Po ukončení Vašeho středoškolského studia přestanete být nezaopatřeným dítětem, tudíž ztratíte nárok na sirotčí a Vaše maminka potažmo na vdovský důchod.

Status studenta by Vám měl být zachován do 31. srpna, končíte-li středoškolské vzdělání formou denního studia. Do konce srpna Vám bude také zaručena úhrada sociálního a zdravotního pojištění státem.

Přesto Vám doporučuji kontaktovat Call centrum ČSSZ, která Vám vyplácí sirotčí důchod a Vaší mamince důchod vdovský. Na stránce www.cssz.cz najdete telefonní číslo i otvírací dobu. Sdělíte-li pracovnicím Vaše rodná čísla, můžete se bavit zcela konkrétně o podmínkách vyplácení těchto dvou důchodů.

V případě hrozící finanční tísně doporučuji k prostudování také dávky pomoci v hmotné nouzi a dávky státní sociální podpory. O dávky se žádá na příslušném úřadu práce podle místa trvalého bydliště.  

V oblasti dávek by Vám při výběru dávky mohla pomoci, a to i s vyplněním formulářů, pracovnice úřadu práce v místě Vašeho trvalého bydliště. Úřad práce příslušný Vašemu bydlišti najdete zde.

Přeji, ať v této době, kdy budete dále studovat a zařizovat mnohé administrativní i praktické věci, si najdete i čas na zastavení, zklidnění, péči o sebe a tím i o Vaše miminko.

Přeji hodně štěstí i spokojenost v nové nastávající roli maminky.

Lucie Přádová